Svetom arhijerejskom liturgijom danas je u Dolima u Pivi obilježeno 75 godina od stradanja 522 ljudi, među kojima je bilo i 109 djece do 15 godina koje je 1943. godine tokom Pete ofanzive ubila folksdojčerska divizija „Princ Eugen“.
Liturgiju su služili Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i Njegovo preosveštenstvo episkop budimljansko-nikšićki vladika Joanikije u spomen-crkvi, koja je kopija Lovćenske kapele.
Mitropolit Amfilohije je rekao da su neki od naziva za Dola i „Pivska krvava bajka“, „Pivske Šumarice“ i „Pivski Vitlejem i zid plača“.
„Da se to mjesto uspjelo izboriti za zasluženu stranicu u istorijskim udžbenicima bilo bi dovoljno reći samo Dola, ovako mnogi u Crnoj Gori ne znaju za mjesto stravičnog zločina, a može se reći i genocida“, rekao je Mitropolit.
Mitropolit Amfilohije kaže da je Dola mjesto puno bola, gdje je podignut najveličanstveniji spomenik.
„Dola su mjesto bola, koje je postalo mjesto uzvišenja i osvješćenja. Kako je vladika Joanikije rekao, ovdje se do skora dolazilo sa tugom i uzdisajima, a od sada se dolazi kao na sveto mjesto“, rekao je vladika Amfilohije.
Liturgiji su prusustvovali i mještani Velike pod Čakorom u kojoj je ista jedinica, potpomognuta brdskom „Skenderbeg“ divizijom, 28. jula 1944. godine, za samo dva sata, na najsvirepiji način ubila više od 500 ljudi i djece.
Mještanin Velike Miroslav Brković rekao je da su stanovnike Velike i Pive spojila stradanja i mučeničke žrtve, te da nije imao ko da se raduje kada su ova mjesta oslobođena.
U Dolima je preživio samo tada tridesetšestogodišnji Miloš Glomazić, koji je uspio da pobjegne strijeljanja i tako postao svjedok najstrašnijeg zločina u Pivi koji se dogodio za vrijeme Drugog svjetskog rata. Miloš je preminuo 1986. u 80. godini.
Na ovom mjestu, gdje su stradale nevine žrtve, 1977. godine podignut je memorijalni kompleks, rad vajara Luke Tomanovića, a prije deset godina izgrađena je i crkva.
Sveti Arhijerejski Sabor Srpske pravoslavne crkve je 2017. godine kanonizovao žrtve zločina u Pivi, u čijim selima je od 6. do 12. juna 1943. godine nacistička „Princ Eugen“ divizija, zajedno sa muslimanskim ustašama iz „Handžar divizije“, pobila 1.290 Pivljana, među kojima 549 djece i omladine do 20 godina.
Predstavnici opštine Plužine, kao i borci, antifašisti i komunisti položili su vijence na jedno od tri spomen-obilježja u Dolima. Organizatori pomena su opština i Centar za kulturu Plužine, Eparhija budimljansko-nikšićka i manastir Piva.
Na kraju je održan prigodan kulturno umjetnički program. u kome su učestvovali narodni guslar Maksim Vojvodić i Dragana Mićanović, koja je govorila stihove.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti:
Pivska krvava bajka: Jedan od najsvirepijih zločina Drugog svjetskog rata