У војвођанском мјесту Чуруг, у општини Жабаљ, данас је служен парастос у Топаловом магацину, једном од три у којима су мађарски фашисти 4. јануара 1942. године побили више од 500 цивила, углавном Срба.
Парастос је служио Његово преосвештенство епископ јегарски Јероним уз саслужење више свештеника жабаљског намјесништва.
Секретар Меморијалног удружења „Рација 1942“ Јасмина Јуришин рекла је да је у Чуругу убијен огроман број дјеце млађе од 10 година.
„Никада нећемо сазнати прави број жртава јер је попис који су одређене комисије правиле после рата био врло штур. Породице које су у потпуности истребљене није имао ко да пријави. Али, захваљујући неким сведочењима потомака, комшија, рођака долазимо до прича о несрећним судбинама за које до сада нисмо знали“, додала је Јасмина Јуришин.
Предсједник Скупштине Војводине Иштван Пастор рекао је да је за само неколико година пређен „огроман пут“ – од политичке ћутње до Декларације Народне скупштине о осуди догађаја из 1942. и 1944. године.
„Сећајући се тих немилих, несрећних, бестијалних догађаја градимо међусобно поверење. Мислим да је то данас најважније јер ни сада нису лака времена, а долазе још тежа“, поручио је Пастор.
Амбасадор Мађарске у Београду Атила Пинтер рекао је да Србија и Мађарска, упркос томе што су у прошлости имале веома лоше односе, треба да затворе та поглавља и да се фокусирају на позитивне примјере заједничке историје.
Рацијом у Чуругу, која се догодила на данашњи дан 1942. године, почела је рација у јужној Бачкој – терор мађарских фашистичких снага у коме су немилосрдно убијани цивили. Убијено је око 4.500 људи, углавном Срба, Јевреја и Рома.
Према процјенама, само у Чуругу током пет дана терора убијено је око 900 људи. Велики број њих бачен је у залеђену Тису, као што су то фашисти чинили и током злогласне рације у Новом Саду од 21. до 23. јануара, када су жртве бацане у залеђени Дунав.
Према историјским изворима, у стравичном планском погрому мађарске окупаторске војске и режима намјесника Миклоша Хортија на подручју војвођанске области Шајкашка убијено је око 20.000 недужних људи – жена, дјеце и стараца, углавном Срба, Јевреја, као и других немађарских народа.
Везане вијести:
Годишњица почетка „РАЦИЈЕ“ у јужној Бачкој 1942.
ЗАСАЂЕНО 1.246 РУЖА ЗА ЖРТВЕ „РАЦИЈЕ“