Чланови организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила града Приједора, симболичним бацањем цвијећа са моста на ријецу Сани, обиљежили су 21. годишњицу егзодуса Срба из Санског Моста.
Прије рата је у Санском Мосту живјело око 27 хиљада Срба док се након ратних дешавања вратило њих тек 1.300.
Прије 21 годину, родно огњиште у Санском Мосту напустило је на хиљаде породица. Међу њима у избјеглиштво је кренула и Мика Билбија. Она каже да су то били трагични тренуци, те да су морали да иду, не знајући ни куда, ни како.
Мост на ријеци Сани, избјегли из Санског Моста називају мостом спаса.
– Овај мост је био спас за нас. Кад смо прешли мост могли смо и своју дјецу да нахранимо, па макар и на улици као што смо и били. Али, били смо слободни, мада су нас гранате и тада тукле – рекла је Ђуја Црномарковић.
У Санском Мосту је прије рата живјело је око 27 хиљада Срба. Данас у овој локалној заједници живи тек око 1.300 српских повратника. Из Приједора је данас послата и порука.
– Једноставно да и свијет види да су и Срби бјежали и да је тај егзодус био страшан, да је повратак тако мали за разлику од Приједора који је отишао као нека црна мрља у свијет, а видите највећи повратак је у Приејдору – рекла је Здравка Карлица, предсједница Организације погинулих и заробљених бораца и несталих цивила града Приједора .
Симболичним бацањем цвијећа у ријеку Сану, данас је обиљежен Дан сјећања на егзодус Срба из Санског Моста, уз поруку да се никада не понови.
Извор: Радио Телевизија Републике
Везане вијести: