Дан одбране западних граница Републике Српске од хрватске агресије обиљежен je данас у Новом Граду, у организацији Одбора Владе Републике Српске за обиљежавање значајних историјских догађаја.
Обиљежавању су присуствовали делегација Народне скупштине Републике Српске, коју чине народни посланици Вања Бајић, Слободан Протић и Миланко Михајилица, као и министар рада и борачко-инвалидске заштите Миленко Савановић.
У насељу Туњица код Новог Града служен је помен и положени вијенци код Спомен-обиљежја цивилним жртвама рата.
Након тога, у Храму Светих апостола Петра и Павла у Новом Граду служен је парастос.
Делегације су положиле вијенце код Централног спомен-обиљежја погинулим борцима одбрамбено-отаџбинског рата у Новом Граду.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић изјавио је данас да је одбрана западних граница Српске дио тешке историје када су борци и народ спријечили реализацију плана хрватског државног врха, према којем, на овим просторима више не би било Срба.
Савановић је рекао да је хрватско војно и политичко руководство прије 22 године наставило реализацију оног што је било замишљено половином 19. вијека -да трећину Срба из Хрватске и БиХ побију, трећину покатоличе и трећину протјерају.
„У Хрватској су то урадили, а 18. и 19. септембра прије 22 године то су покушали нападом на Републику Српску, односно на Нови Град, Костајницу, Градишку и Козарску Дубицу“, рекао је Савановић у Новом Граду, гдје присуствује обиљежавању одбране западних граница Републике Српске и БиХ од хрватске агресије у септембру 1995. године.
Савановић каже да је хрватским снагама циљ био да се споје са јединицама које су напале југозападне границе Српске у акцији „Маестрал“ и тако дођу до Бањалуке и са припадницима Петог корпуса такозване Армије БиХ заврше оно што је Независна Држава Хрватска почела 1941. године, а то је да нема Срба на овим просторима.
„То им није успјело, захваљујући борцима Војске Републике Српске, политичком и војном врху Српске и народу. Препознали смо шта нам се спрема, организовали се, дочекали и одбили тај напад. Нажалост, тада је погинуло 111 лица, али се показало да је Српска светиња јер смо је, уз огромне жртве и разарања, сачували“, рекао је Савановић.
Изасланик предсједника Републике Српске Миладин Драгичевић сматра да је операција Хрватске војске била много комплекснија него што се то чини.
„Тај план је направљен још у Другом свјетском рату, а покушали су да заврше прије 22 године. Одбрана западних граница Српске је догађај чијег значаја можда нисмо ни свјесни, али резултати су видљиви и данас“, рекао је Драгичевић.
Начелник општине Нови Град Мирослав Дрљача каже да је Хрватска ничим изазвала извршила агресију на територију Републике Српске.
„Гранатирање није било селективно, већ су страдали цивили. Најтрагичније је да то нису имали војни циљ, већ су жељели да дође до егзодуса као у Републици Српској Крајини“, каже Дрљача.
Дан одбране западних граница Републике Српске у одбрамбено-отаџбинском рату у Костајнициобиљежен је полагањем вијенаца на спомен-обиљежја у градском парку.
На споменике погинулим борцима одбрамбено-отаџбинског рата и Народноослободилачке борбе вијенце су положиле делегација припадника Војске Републике Српске Борбене групе „Баљ“, општине Костајница, Борачке организације општине Костајница и Скупштине општине Костајница.
Командант Борбене групе „Баљ“ Душан Ђенадија изјавио је да се и данас са поносом сјећа догађаја из септембра 1995. године.
„У Костајници је био специфичан ниво одбране јер нигдје није било оваквког споја цивилне и војне власти, свештенства и становништва што нам је дало велику снагу. Овдје народ није желио да напусти своја огњишта, па је и војска дала свој максимум у одбрани ових простора“, рекао је Ђенадија.
Обиљежавање 22 године од одбране општине Козарска Дубица од хрватске агресије почело у Спомен-храму Свете Петке гдје је служена архијерејска литургија, а затим је код Спомен-крста на обали Уне сложен парастос погинулим борцима.
На данашњи дан прије 20 године регуларна војска Републике Хрватске извршила је агресију на Републику Српску тако што је након вишечасовне артиљеријске припреме прешла ријеку Уну у Новом Граду и Козарској Дубици, док је у Костајници на мосту заустављена уз велике губитке.
На подручју западнокрајишких општина – Козарске Дубице, Новог Града и Костајнице 18. и 19. септембра 1995. године у хрватској агресији убијена су 104 лица, од којих 54 цивила, 44 припадника оружаних снага Републике Српске и шест припадника Министарства унутрашњих послова Српске.
Насеља и градови су претрпјели велика разарања и штету, а према подацима општинских комисија о процјени материјалне штете, у Новом Граду она износи 83,3 милиона КМ, у Костајници 40 милиона, а у Козарској Дубици 50,4 милиона КМ.
На подручју западнокрајишких општина – Козарске Дубице, Новог Града и Костајнице 18. и 19. септембра 1995. године у хрватској агресији убијена су 104 лица, од којих 54 цивила, 44 припадника оружаних снага Републике Српске и шест припадника Министарства унутрашњих послова Српске.
Припадници Војске Републике Српске успјели су 19. септембра 1995. године потиснути Хрватску војску преко Уне.
На мјесту гдје је погинуло највише цивила и војника, у насељу Туњица, гдје су припадници хрватских снага прешли на територију општине Нови Град, подигнуто је Спомен-обиљежје које је освештано 2010. године.
Одбрана западнокрајишких општина од хрватске агресије сматра се догађајем значајним за одбрану Републике Српске, који је одлуком Владе Српске сврстан је међу најзначајније датуме новије историје.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске
Везане вијести:
Марко Јанковић: Одбрана западно крајишких општина септембра 1995. године