Организациони одбор за обиљежавање 100 година од ослобођења Бијељине у Првом свјетском рату најавио је данас богат програм овим поводом, када се обиљежава и вијек заједништва са Србијом.
Градоначелник Мићо Мићић рекао је да су Градска управа и он лично донијели одлуку да овај дан достојанствено буде обиљежен, дајући пуну подршку организаторима.
„Све своје ресурсе, Музеј и Центар за културу и људе који могу помоћи, дали смо у функцију да се достојно обиљежи 100 година од првог ослобођења Бијељине“, рекао је Мићић, након састанка са члановима Организационог одбора.
Он је напоменуо да би засигурно сви били задовољнији и срећнији да од тог дана није било ратова и да је жеља да се сада укаже на све негативности ратова, али и на све благодети слободе.
„Онај ко воли или жели рат није пријатељ овог народа и стога желимо да овај дан обиљежимо поштујући мир, наше суграђане са којим живимо у миру и слози“, рекао је Мићић, подсјећајући да је и тада као и данас Бијељина била мултиетничка средина која је тежила заједништву.
Предсједник бијељинског Градског одбора удружења „Краљевина Србија“ Бранислав Томић најавио је да ће, славећи мир и слободу, за Дан ослобођења Бијељине у Великом рату, програм почети у Народној библиотеци „Филип Вишњић“ у петак, 9. новембра, у 18.00 часова вечери посвећеној хероини Првог свјетског рата Милунки Савић.
Томић је навео да ће у суботу, 10. новембра – на Дан ослобођења града, програм почети у 11.00 часова у Спомен-храму Светог мученика кнеза Лазара и свих мученика српских, гдје ће бити служен парастос краљу Петру Првом Ослободиоцу, српским добровољцима, погинулим, умрлим и несталим војницима у Великом рату, а потом слиједи отварање сталне музејске поставке у овом храму.
Томић је рекао да је за 12.00 часова предвиђено полагање цвијећа на Споменик краљу Петру Првом Ослободиоцу, када ће у свим храмовима СПЦ звонити звона у част херојима, а да је за 13.00 часова предвиђена мултимедијална изложба „Албум сјећања на наше претке из Првог свјетског рата“, која ће бити одржана у Центру за културу „Семберија“.
Он је истакао да треба чувати традицију српског народа као и успомену на све ратне добровољце Семберије, Мајевице, Подриња у ослободилачки ратовима 1912-1918. године, као и на учеснике антифашистичке борбе у Другом свјетском рату и на све борце одбрамбено-отаџбинског рата.
Организатор и покровитељ овог програма су Српска православна црква, град Бијељина, Удружење потомака и поштовалаца ратних добровљаца 1912-1918. године и Удружење „Краљевина Србија“, те градска Борачка организација.
Петар Вујичић, предсједник Удружење потомака и поштовалаца ратних добровољаца 1912-1918. године, очекује да ће овај програм бити масовно пропраћен.
Вујичић, који је и члан Републичког одбора истог удружења, каже да се овај датум у Бијељини обиљежава девет година заредом. „Ми смо данас ту да преносимо поруке из прошлости нашој будућности, нашим потомцима.
То јесте и прави смисао рада и Удружења и свих ових наших прослава“, рекао је Вујичић новинарима.
Он је подсјетио да су дуго владале бројне неистине и дезинформације о томе шта је била Краљевина СХС.
„Послије пробоја Солунског фронта формирано је Народно вијеће у Загребу, Сплиту, Новом Саду и БиХ који су недвосмислено, заједно са југословенским одбором, исказали да желе да српска војска ослободи ове крајеве лијево од Дрине.
То је била и наредба главнокомандујућег Солунског фронта, који је постао главни фронт и који је сламао Аустроугарску – Франшеа Депереа“, рекао је, између осталог, Вујичић.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Иницијатива за обиљежавање дана ослобођења града