Vodeći švajcarski list „Noje cirher cajtung“ (NZZ) objavio je veoma oštru analizu položaja Hrvatske u Evropskoj uniji, kao i stanja hrvatskog društva.
Izjave hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović o Bosni i Hercegovini taj dnevnik smatra „besmislenim“, a premijera Hrvatske prikazuje kao neodlučnog proevropskog političara, koji se više boji svoje stranke nego opozicije.
„Najnovija članica Evropske unije nakon četiri godine od pristupanja propustila je priliku da ispuni očekivanja“, navodi list, dodavši da je Hrvatska trebalo da „preuzme vodeću ulogu u regiji, a ona se svađa sa susedima i unutar sebe“, prenosi hrvatski portal „Indeks“.
NZZ ističe da je Hrvatska razočaranje i u ekonomskom smislu, osvrćući se na statistiku da je prosečan prihod po stanovniku 40 odsto od evropskog proseka.
„Prema susedima, ova zemlja ponekad se ponaša neuračunljivo“, smatra NZZ i navodi sukobe koje Hrvatska ima sa Slovenijom, Srbijom, BiH i Mađarskom.
Naročito su naglašene izjave predsednice Grabar Kitarović o 10.000 terorista u BiH, koje se tumače kao „besmislice“ i to što potpaljuje sukob sa susednom državom bez ikakvog razloga.
Predsednicu optužuju da ne uzima u obzir posebnu odgovornost Hrvatske kao jedne od država potpisnica Dejtonskog sporazuma i da je ona „neopterećeno odlučila da ide u suprotnom smeru“.
List vidi problem arbitražne odluke o granici sa Slovenijom kao stvar „nacionalnog prestiža“ za Hrvatsku, s obzirom na to koliko ima morske obale. Navodi se da je Slovenija odlučila da blokira pristup Hrvatske Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i da razmišlja o tužbi pred Sudom EU, dok Hrvatska uopšte ne priznaje arbitražu i „traži nove pregovore“.
Švajcarski list ironično konstatuje da nema kraja „hrvatskim napetostima sa susedima“, ali da je živahna situacija u unutrašnjopolitičkim odnosima.
Premijer Plenković ima knap većinu u parlamentu. Zavisi od nepouzdane podrške krajnje desnice u svojoj stranci, kao i od manjinskih predstavnika. Nedostaje mu unutrašnja sigurnost da bi mogao da vodi vladu postojanim smerom“, navodi NZZ, dodavši da je Plenkoviću trebalo „10 izgubljenih meseci“ da skloni ploču sa ustaškim pozdravom ZDS iz Jasenovca.
List takođe navodi da se u Hrvatskoj vodi kulturni rat.
„I unutar društva i unutar vlade u Hrvatskoj se vodi kulturni rat. Kao i u nekim drugim evropskim državama, i u Hrvatskoj su narasle revizionističke snage koje smatraju da sa istorijom Drugog svetskog rata ne treba da imaju ‘zgrčen odnos'“, navodi se u švajcarskom listu.
Dok je Plenković odlučivao 10 meseci o premeštanju ploče, „u javnosti se vodila strašna debata o tome da li je fašistički pozdrav zapravo ‘stari hrvatski’, kako je tvrdila i predsednica“’, piše NZZ.
List dalje zaključuje da Hrvatsku blokira „nerazrešen odnos prema prošlosti“ i da se zbog toga vlada boji desnih snaga, jer se u „zemlji vodi kulturni rat“.
Na kraju analize NZZ navodi se da se ne očekuje da će se Hrvatska brzo opraviti – ni ekonomski ni društveno.
„Članak NZZ najnoviji je primer tema kojima Hrvatska konkuriše za interes stranih medija. O zabrinjavajućem stanju u Hrvatskoj, koju se u evropskim medijima počinje opisivati kao ‘problematično dete’, nedavno se pisali u nemačkom Frankfurter Algemajne Cajtungu, a pre toga u austrijskim listovima Prese i Standard. Imidž Hrvatske prilično je narušen unutar EU, s obzirom na to da se ističemo samo svađama i izneverenim očekivanjima. Značajno je i da strani mediji prepoznaju kako je aktualno vodstvo države nedoraslo izazovu“, ocenjuje portal Indeks.
(Tanjug)
Izvor: RTS
Vezane vijesti:
Hrvatska „zaratila“ sa svima, a Briselu se to ne sviđa
Zveckanje oružjem: Kuva se ratni plan da se Srpska „preseče“
„Ponuda aviona iz ’45, Hrvati ionako žive u tom vremenu“
Nemački mediji: Hrvatski politikant se vraća preko grbače manjina