Sa Srbima u metohijskim opštinama Istok i Klina, koje su uznemirili događaji u Kosovskoj Mitrovici
Poslednji događaji u Kosovskoj Mitrovici, kada su pripadnici specijalnih jedinica ROSU na najgrublji način uhapsili Marka Đurića, direktora Kancelarije za KiM, brutalno vređali i tukli novinare i nasrtali na goloruki narod dugim cevima, izazvali su dodatnu strepnju među Srbima povrtanicima u opštinama Klina i Istok. Ako se tome dodaju i nedavno hapšenje Milorada Zajića (69) i Milanke Terzić (60) u Klini, odnosno nanošenje teških telesnih povreda Blagoju Zuviću (70) iz Dragoljevca kod Istoka, zabrinutost je opravdano još veća. Nas oko hiljadu, koji smo se vratili na svoja ognjišta, ponovo nemamo miran san.
Ovim rečima Božidar Šarković, predsednik opštine Klina, opisuje raspoloženje među Srbima u povratničkim sredinama u Metohiji. Za „Novosti“ kaže da su povratnici, koji su konstantno na meti napada i pljački Albanaca, poslednjim događajima dodatno uznemireni, ali da ne razmišljaju o ponovnom odlasku sa obnovljenih ognjišta.
– Proteklih nekoliko noći, suprug i ja spavali smo na smenu. Ne smemo da se opustimo i zanoćimo zbog brige za decu, jer od njih četvoro, na školovanju u Kosovskoj Mitrovici su Ivana (21), Bojana (19) i Jovana (17), a sa nama je Pavle koji je danas proslavio deseti rođendan – priča nam Vesna Pešić (42), koja sa suprugom Aleksandrom (47) živi u Klini. – Koliko god da je meni i mom bolesnom suprugu teško, ipak smo povratkom u svoju kuću 2011. ostvarili san. I umesto da nam iz dana u dan bude bolje, nama je sve teže, jer svaka naredna noć donosi novu neizvesnost.
Kuća porodice Pešić nalazi se samo stotinak metara od centra Kline, gde je postavljen spomenik Muji Krasnićiju, jednom od terorista OVK, pa im Albanci koji prolaze tim putem povremeno dobacuju uvrede. Zbog toga njihove kćerke kada dođu iz Kosovske Mitrovice gotovo da i ne izlaze iz kuće.
I Ivana Đošić (39), koja sa suprugom Ljubišom (51) i troje dece žive u Tučepu, nedaleko od Osojana, u opštini Istok, priznaje da je situacija u Metohiji napeta, ali da niko ne razmišlja o odlasku.
– Moj muž se vratio kao prvi povratnik 2011. i živeo je pod šatorom dok nam nije obnovljena kuća. A onda sam došla i ja sa tada četvorogodišnjom Jovanom, koja trenutno uči u Kosovskoj Mitrovici – priseća se Ivana. – U selu živi desetak porodica i svi se najviše brinemo zbog dece, jer nam se život, nažalost, svodi na iščekivanje šta nam se može desiti sutra. Živimo uglavnom od poljoprivrede. Čuvamo šezdesetak ovaca i krave, ali smo prinuđeni da pored sopstvenog imanja, koje su uzurpirali i obrađuju Albanci, uzimamo njive pod zakup da bismo mogli da prehranimo stoku.
Nataša Zuvić (39), sa sinom Mladenom (20), i svekrom živi u jednoj od preostalih osam srpskih kuća nadomak Istoka. Suprug Svetislav (50), kako nam objašnjava, trenutno radi kod privatnika u centralnoj Srbiji i od toga preživljavaju.
– Prošle godine u maju obnovili su nam kuću, ali su nam komšije Albanci već sledećeg jutra bacili bombu – priča Nataša. – Tada sam se zaista uplašila, kao i pre nedelju dana kada su mi sedamdesetogodišnjeg svekra pretukli na ulici. Strepimo, ali o odlasku iz obnovljenog doma ipak ne razmišljamo.
HAPSE DA BI OTERALI POVRATNIKE
Divljanje pripadnika specijalnih jedinica ROSU u Mitrovici, i prethodna hapšenja i premlaćivanja Srba, uneli su novu strepnju među povratnicima – kaže Božidar Šarković.
On ističe da svakodnevno odnosi hranu i osnovne potrepštine Miloradu Zajiću, koji se nalazi u kućnom pritvoru. Zajić je pre desetak dana uhapšen u Klini zbog navodnog ratnog zločina i izrečena mu je mera kućnog pritvora od mesec dana, a suština optužnice, po navodima ovdašnjih Srba, jeste uprvao namera Albanaca da ga primoraju da proda kuću.
Autor: Dragana Zečević
Izvor: NOVOSTI
Vezane vijesti:
Nakon golgote, Dejanovićeve dobijaju krov nad glavom
One Response
Hrabar narod,respekt