arrow up

Подијелите вијест:

Новости откривају: Какав ће бити споменик патријарху Павлу

Вајар Зоран Малеш открива како ће изгледати споменик патријарху на Ташмајдану. Седећа фигура у бронзи неће се ослањати ни на шта и деловаће као да лебди. Откривање 15. новембра надомак Цркве Светог Марка.

Вајар Зоран Малеш поред свог дела

Споменик патријарху Павлу, који би 15. новембра требало да буде постављен у Ташмајданском парку, надомак Цркве Светог Марка, тренутно је на ливењу, открива, за “Новости”, његов аутор, београдски вајар Зоран Малеш (1962). Модел од глине, каже уметник, направио је у Кикинди, током јула, као учесник колоније “Тера”.

Пре осам година, у Националној галерији у Београду, Малеш је приредио изложбу на којој су била представљена управо дела посвећена у народу омиљеном патријарху:

– Ту поставку су чиниле слике, скулптуре и графике у његову част – додаје Малеш. – Патријарха Павла красиле су неке особине, данас веома ретке, као што су скромност, доброчинство, љубав за цео наш народ.

Седећа фигура, која ће бити одливена у бронзи, неће се ослањати ни на шта, па ће деловати као да лебди, тврди аутор споменика:

– Урадио сам то према неком личном осећању. Можда се то некоме и неће допасти, али желео сам да споменик не буде класичан. Утисак да патријарх Павле лебди постигао сам управо тиме што се у том седећем, молитвеном положају не ослања на неко постоље.

Споменик патријарху Павлу који ће красити Ташмајдански парк
Споменик патријарху Павлу који ће красити Ташмајдански парк

Висина самог споменика је метар и осамдесет центиметара, а с постаментом биће два метра и двадесет центиметара.

– Не би било примерено да буде монументалних димензија. Сам патријарх Павле није био нарочито висок човек, а изразито велики споменик не би био ни у складу са његовом скромношћу – каже вајар, чија намера није била да представи телесно, већ духовно биће истинског филозофа који нас је учио да су смисао живота љубав и слобода неукаљана завишћу, похлепом и мржњом.

Подизање споменика на Ташмајдану благословио је патријарх Иринеј, а у одбору за његово подизање су епископ Стефан, градски урбаниста Милутин Фолић, заменик градоначелника Горан Весић, генерални секретар председника Србије Никола Селаковић и заменица председника Скупштине града Андреа Радуловић. Подизање обележја, које ће коштати 50.000 евра, финансираће “Атлас група”. Иначе, споменици покојном поглавару Српске православне цркве, откако се упокојио 15. новембра 2009. године, подигнути су у Лепосавићу, Бајиној Башти и Требињу.

ИЗЛАГАО У БЕЛГИЈИ, ХОЛАНДИЈИ…

ВАЈАР Зоран Малеш рођен је у Београду, где је 1990. године завршио Факултет примењених уметности и дизајна, одсек вајарства. Члан је УЛУПУДУС-а, а своја дела до сада је излагао у Србији, Белгији, Холандији и Француској.

Извор: Новости

Везане вијести:

Патријарх Павле, Кофи Анан и прича о мрвицама хлеба (читање 1 мин., Мудрост вечна)

Патријарх Павле: Болест нас подсећа да нећемо овде вековати

Отворена изложба заоставштине патријарха Павла

 

 

 

 

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Резиме

Без обзира на евентуална реаговања на ову књигу, аутор констатује једну трагичну чи­ње­ницу

Василије Каран

Бања Лука Казује: Корачао сам у колони која је водила у Јасе­но­вац. Колона

Бранко Граонић

Рођен 23. новембра 1939. године у селу Велика Жуљевица, Босански Нови Казује: Рођен

Даница Праштало

Рођена 14. марта 1933. године у селу Агинци, Босанска Дубица Свједочи: Давне 1933.

Милош Ћирић

Рођен 9. априла 1937. године у Горњим Подградцима, Босанска Градишка Пише: Моја сјећања

Ђуро Саватић

Рођен 6. маја 1927. године, Старчевица, Бањалука Казује: Отац Тодор, рођен 1902. године.

Томо Лучић

Рођен 1. марта 1931. године у селу Бистрица, општина Жепче Казује: Моји родитељи

Зорка Делић-Скиба

Рођена 1937. године у селу Крухарима, општина Сански Мост Свједочи: Рођена сам 27.

Гојко Ловрић

Рођен 1934. године у селу Клековци, Босанска Дубица, професор Свједочи: Ову истиниту и

Светозар Рубин

Рођен 20. јула 1940. године у селу Горња Омарска, Приједор Свједочи: Мој отац

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​