Чак четвртина жртава холокауста убијена је у само три месеца. У периоду од августа до октобра 1942, дневно је убијано по 15.000 јевреја, што је немачку операцију Рајнхард учинило најинтензивнијим раздобљем покоља 20. века, показало је најновије истраживање.
Ово истраживање спровео је професор Levi Stoun, математички биолог са Универзитета у Тел Авиву и РИМТ универзитета у Аустралији. Он је, наиме, анализом доступних података у вези са нацистичком операцијом Рајнхарт, дошао је до сазнања да је четвртина жртава холокауста убијена у само три месеца.
Овај професор је информације које је сакупио историчар Jitzak Arad, из градова и гета у окупираној Пољској и три логора смрти Белзеца, Собибора и Треблинке, током спровођења операције Рајнхард. Тада је у гасним коморама убијено око 1,47 милиона људи, а 393.000 убистава догодило се изван окупиране Пољске.
Успорили кад им је понестало Јевреја
Ако су његове претпоставке тачне, то би значило да је у тако кратком времену умрло више људи него у било којем геноциду 20. века, преноси Телеграм.хр.
У Руанди је убијено милион људи у свега 100 дана, што се до сада сматрало највећом стопом од 8000 жртава на дан. Према професору Stounu, стопа убијања се успорила тек кад је Немцима понестало Јевреја.
Студија је објављена у часопису „Science Advances“ и показује јединствено насилан карактер убијања, када је упореде с каснијим геноцидима.
„Операција Рајхард трајала је од 1942. до 1943. године, али детаљних података нема јер су их нацисти уништили па је тешко истраживати којом брзином се спроводио геноциде“, рекао је он.
Нису престајали
Национална немачка железничка компанија превозила је милионе Јевреја у концентрационе логоре, по тачно одређеном реду вожње. То је историчару Араду омогућило да скупи податке о 480 депортација из 393 пољска града у три логора смрти. Према подацима о просечном броју људи на једном возу, професор Стуон је израчунао стопу по којој су јевреји убијани.
Три немачка логора у окупираној Пољској позната су по томе како су брзо елиминисали читаве јеврејске заједнице коришћењем технологије гасне коморе.
„Последњих 70 година геноциди и масовна убиства се настављају и не смањује им се учесталост“, каже Stoun.
„Босна, Руанда, Дарфур, Бурунди, Сирија и Мjанмар у последњих 25 година прошли су страшне геноциде који су се могли да се спрече. Због тога, боље разумевање геноцида и масовних убистава, укључујући разлоге, заједничка обележја, предвидљивост и смиривање су један од најважнијих циљева друштвене науке о људском друштву и односима. Лекције научене из холокауста имају кључну улогу, а тема остаје правовремена као увек“, закључио је Stoun.
Извор: Б92