Vlade Srbije i Republike Srpske organizuju 19. avgusta u Spomen-području Donja Gradina centralnu komemorativnu manifestaciju povodom 75 godina od početka zločina nad Srbima, Jevrejima i Romima u tada formiranom ustaškom logoru Jasenovac.
Prethodno je ta godišnjica obeležena u Beogradu prigodnim komemorativnim skupom 10. aprila ove godine, na dan kada je 1941. stvorena Pavelićeva NDH.
Predsednik udruženja „Jadovno 1941“ dr Dušan Bastašić ističe da je ovo udruženje svojevremeno iniciralo održavanje pomenutih skupova, ali da nisu očekivali da će oni biti organizovani po modelu komunističkih komemorativnih manifestacija.
– Od završetka Drugog svetskog rata obeležavao se 22. april kao dan proboja logora Jasenovac i to u komunističkom kontekstu, čime je stvaran utisak da su žrtve ustaških zverstava u tom kazamatu bili samo komunisti, bez razlike koje su nacije. I tako se namerno krilo da su najveće žrtve bili Srbi, Jevreji i Romi. Nažalost, do danas se nije odmaklo od komunističke ideologije. Zato smo mi i inicirali da se obeležava početak stradanja Srba, Jevreja i Roma u Pavelićevoj NDH. Zadovoljni smo što je naša ideja usvojena, ali nismo načinom na koji se ona realizuje – kaže za „Vesti“ Bastašić.
On ocenjuje da je skup 19. avgusta „kontinuitet neprimerene memorijalizacije jasenovačkih mučenika“.
– Što je još gore, Srbija i Republika Srpska ustanovljuju praksu raspolućivanja stratišta Jasenovac. Memorijalni skup održavaju u Donjoj Gradini, na teritoriji RS, dok u Hrvatskoj, gde su bila prva dva jasenovačka logora, Krapije i Bročice, nema ni traga o njihovom postojanju. Prvi zatvorenici iz Gospića, njih 2.000 doterani su u Jasenovac 21. avgusta 1941. a njihov transport iz gospićkog ustaškog kazamata krenuo je dva dana ranije – kaže Bastašić.
Ruganje
U Banjaluci, u hramu Svetog Hrista Spasitelja, 19. avgusta u 9 sati biće služena liturgija i pomen jasenovačkim žrtvama.
– To je jedino što u celoj manifestaciji priliči komemoraciji i memorijalizaciji žrtava. Ne znam kako da nazovem noćni pohod na stratište i paljenje sveća po mraku. Da su nas konsultovali i uključili u organizaciju, kao što nisu, ne bi se desilo, a bojim se da hoće, da se neko Srbima naruga da organizuju bal vampira – zaključuje Bastašić, predsednik udruženja „Jadovno 1941“.
On smatra da je neprimereno pravoslavnoj tradiciji da se memorijalne manifestacije i paljenje sveća za dušu stradalika održavaju po mraku, kako je to planirano da se obavi u Donjoj Gradini.
Direktor Spomen-područja Donja Gradina Tanja Tuleković podseća da je koncentracioni logor Jasenovac trajao ukupno 1.337 dana i odneo 700.000 žrtava.
– Njegovo najveće stratište je Donja Gradina sa 105 masovnih grobnica raspoređenih na devet grobnih polja. Masovne grobnice u Donjoj Gradini, njihov oblik i raspored su dokaz da su likvidacije vršene planski i sistematski, a samim tim i etničko čišćenje NDH – ukazala je Tulekovićeva.
Program
Programom manifestacije do 19 časova planirano je okupljanje posetilaca, potomaka žrtava i poštovalaca jasenovačkih stradalnika kod „Topole užasa“ u Spomen-području Donja Gradina. Tu će u 20 časova prof. Goran Latinović sa banjalučkog Filozofskog fakulteta održati čas istorije, a kasnije će biti održan prigodan kulturno-umetnički program. Učesnicima skupa obratiće se premijer Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Srpske Milorad Dodik. Manifestacija će biti završena u 21.10 paljenjem sveća.
Autor: R. Lončar
Izvor: Vesti online
Vezane vijesti:
Donja Gradina: U Jasenovcu i danas ćuti užas
Besplatan prevoz do Donje Gradine
Sjećanje na žrtve jasenovačkog logora