Њемци свих вјера, као и атеисти и агностици, позвани су да носе традиционалну јеврејску капу кипу данас, као симбол солидарности са јеврејском заједницом, након пораста антисемитских напада у тој земљи.
На протестима широм земље позвао их је њемачки омбудсман за антисемитизам, Фелиx Kлеин, након што је прошле седмице отворена бурна дебата када је он упозорио Јевреје да не носе кипу, јер постоји вјероватноћа да ће бити нападнути.
Њемачки таблоид Билд је један од најгласнијих подржавалаца протеста, и чак су у свом издању објаваили нацртану кипу коју читаоци могу одштампати и употријебити за ношење на протесту.
Kлеин, који је прије годину дана именован за омбудсмана за антисемитизам, рекао је њемачким медијима прошле седмице:
„Не могу да препоручим да Јевреји носе кипу, када год желе и на којем год мјесту желе у Њемачкој, и кажем то са жаљењем“.
Он је навео да је од 2018. године, број антисемитских напада у тој земљи у порасту за 20 посто. Прошле је године пријављено је 1800 напада, који укључују вербално и физичко малтретирање и пријетње смрћу. Вјерује се да је стварна бројка много већа.
У априлу је рабин Kелна, у којем живи јеврејска заједница од 4000 људи, Yechiel Brukner, рекао да више неће путовати јавном пријевозом због пријетњи које прима, укључујући и смрћу.
Током избора за Европски парламент раније овог мјесеца, екстремно деничарска Права странка (Die Rechte), се провозала поред синагоге у граду Пфхорцајм узвикујући „Напустите Њемачку“ и „Вратите се у Израел“ из отворених прозора на аутобусу, на којем се пак налазила слика познатог негатора Холокауста.
Јоаким Херрман, министар унутрашњих послова Баварије, је рекао да је упозорење омбудсмана Јеврејима да не носе кипу, еквивалентно попуштању пред десницом. Он је рекао Јеврејима да игноришу упозорење Kлеина и да наставе да носе кипе.
„Ако попустимо пред мржњом према Јеврејима, ми не чиномо ништа друго него се предајемо пред десничарском идеологијом“, рекао је министар Херрманн.
Познати њемачки издавач, Јевреј, Мицхел Фриедман је рекао да је упозорење омбудсмана Kлеина представља „признање неупсјеха државе“.
Демонстрације назване „Њемака носи кипу“ (Deutschland trägt Kippa), поздравио је Јосеф Сцхустер, предсједник Централног савјета Јевреја, који је рекао да је то знак солидарности и „од помоћи али недовољно“.
Раније ове седмице, њемачка канцеларка Ангела Меркел је у ексклузивном интервјуу за ЦНН, са Цхиристианом Аманпоур, рекла да антисемитизам наставља да буде проблем у тој земљи више од седам деценија од Холокауста, у којем је нацистички режим убио шест милиона Јевреја.
„Увијек смо имали извјесну дозу антисемитизма међу нама. Нажалост, до дана данашењег, не постоји нити једна синагога, нити једно обданиште за јеврејску ђецу, или школа за јеврејску дјецу, да не мора да буде под стражом њемачке полиције“ признала је Меркел.
У едиторијалу уочи данашњег догађаја лист Билд је написао да чињеница да јеврејски народ мора да крије своју религију, да би се осјећали сигурно, деценијама након Холакуста, значи „наш неупјех пред нашом сопственом историјом“.
Извор: СЛОБОДНА ЕВРОПА.ОРГ