Пошто су усташе убили 600.000 Срба, без милости уништавамо све што је усташа. Они сад сарађују са комунистима, пише краљевској емигрантској влади у Лондону Дража Михаиловић.
Неки од (углавном млађих) историчара покушавају да умање број жртава Другог светског рата у Југославији, за који је најмеродавнија оцена коју је 1952. године дао тада најкомпетентнији статистичар Југославије, проф. др Адолф (Долфе) Вогелник. Он је, у угледном стручном органу Статистичка ревија (број 1 за 1952. годину), записао да је број усмрћених у рату и пораћу у Југославији износио најмање 1.814.000, а да су укупни демографски губици најмање (са одсељенима, нерођеном децом итд.) 2.854.000 особа. Међутим, по Вогелнику је то „минималан износ“, док је стварни број убијених „преко два милиона лица“ а сви демографски губици већи од три милиона. Др Вогелник је био професор статистике на економским факултетима у Београду и Љубљани, a 1944–1946. први директор Државног статистичког уреда у Београду – дакле врхунски статистичар Југославије, који је уз то био, од 1944. до педесетих година 20. века, на извору свих статистичких информација тадашње Југославије. Врло занимљиво је и то да је, после овог чланка, др Вогелник о тој теми сасвим ућутао – није чак одговорио ни на једну критику његове оцене!
Умањене оцене броја жртава Другог светског рата у Југославији које су, осамдесетих година прошлог века, изнели емигрантски правник и економиста др Богољуб Кочовић (из Савеза „Ослобођење“ – 1990. колективно приступили обновљеној Демократској странци у Србији), и хрватски економиста др Владимир Жерјавић, индиректно служе умањивању броја јасеновачких жртава. Кочовићева оцена о 1.014.000 и Жерјавићева о 1.027.00 страдалих људи у Југославији су неистините, што се сада најједноставније демаскира на примеру Словеније, у којој је, од стране званичних органа, недавно извршен попис жртава (сада, у 21. веку!). Последњи објављени податак говори о преко 99.900 страдалих становника са подручја данашње Словеније. Поређења ради: Кочовић број жртава Другог светског рата у Словенији оцењује на 35.000, а В. Жерјавић заокружава тај број на 40.000. С обзиром, да ни данас нису (нити ће икада бити) избројане све жртве, може се сматрати да број страдалих у Словенији у периоду 1941 – 1945. није мањи од 105.000 људи. Дакле: Кочовић и Жерјавић су изнели оцену која за Словенију не достиже ни 40% стварних жртава! Глорификатори радова Кочовића и Жерјавића о овој чињеници ћуте, јер се у истим радовима, у ЈОШ МНОГО ВЕЋЕМ ПРОЦЕНТУ, минимизује број Срба страдалих у Јасеновцу и у читавој НДХ.
Технологију умањивања израчуна броја жртава је још 1952. разоткрио проф. Вогелник, а међу начинима је главни: умањивање израчуна природног прираста становништва у Југославији – посебно у периоду од пописа 1931. па до почетка рата 1941.
***
ШИФРОВАНИ ТЕЛЕГРАМ
Из Лондона 27 јануара 1943 у 18,50
У Лисабону 28 јануара 1943 у 11 часова
Јављам вам ради знања.
Генерал Михајловић јавља:
- Никакву сарадњу са Талијанима и окупаторима не дозвољавам одредима под мојом командом. Ослобођење народа и васкрс отаџбине једини су предмет наше борбе.
Због репресалија, о успесима наше борбе не можемо ништа извештавати. Пошто усташе убили 600.000 Срба без милости уништавамо све што је усташа. Они сад сарађују са комунистима о чему имамо непобитан доказ. - Kао што је раније Црна Гора, Србија и Босна и Херцеговина, сад један део Лике око Бихаћа преживљује комунистички терор.
И овде судбина комуниста биће запечаћена. Одлуке као на пример оне донесене у Бихаћу нису први случај. Таквих одлука било је у Ужицу, манастиру Острогу, итд и заборавиле се као да нису постојале. Нико не узима овде те одлуке озбиљно нити им придаје важност. Збор у Бихаћу је комедија и трик пропаганде. То најбоље доказује да комунистичка борба није управљена против окупатора већ је њихов главни циљ светска комунистичка револуција и преузимање власти.
ПОВ. В.K. БР. 9. ЈОВАНОВИЋ.
ПОВ. БР. 537
ЈОВАНОВИЋ
/Архив Југославије, арх. јед. 380 – Посланство Краљевине Југославије у Лисабону, фасц. 1, јед. описа 5/
***
После читања овог телеграма из јануара 1943, поставља се питање колико је реална оцена Драже Михаиловића о 600.000 Срба убијених у НДХ – у периоду који се очито односи само на 1941. и 1942. годину?
Због поређења, пренећемо и једну оцену од неколико месеци касније, коју је још 1988. објавио хрватски историчар др Љубо Бобан у другој књизи свог рада Хрватска у дипломатским извјештајима избјегличке владе 1941-1943. (стр. 177). Реч је о строго поверљивом извештају, који је 6. новембрa 1943. у Палерму поднео Иво В. Мадираца (Madirazza), архивар II. Хидропланске команде у бази у Дивуљама код Сплита.
Овај родољуб, родом из познате сплитске породице Мадираца, који је успео да пребегне на од Савезника тада ослобођену Сицилију, изјавио је између осталог следеће:
„Једни од главних узрочника у кризи и слому наше отаџбине, приликом уласка у рат 1941. године, налазили су се у редовима клера. Лично сам гледао у Сињу, Имотскоме и Херцеговини, пригодом мога бегства према Србији, католичке фратре са пушкама у руци као предводнике усташких гомила. Од њихових зверстава рачуна се да је погинуло 750.000 Срба и осталих Југословена у границама новостворене Хрватске.
Одмах у почетку наше пропасти национални елементи нису испустили оружје из руку него су отпочели организовање и спровођење герилске борбе у виду четничких организација“.
Мадирацина оцена о 750.000 жртава у НДХ, у периоду до јесени 1943, се дакле односи само на жртве усташких покоља, не и на друге усмрћене. Мислим да је та оцена врло компатибилна и да се уклапа у оцену укупног броја жртава у Југославији, изнесену 1952. од врхунског статистичара проф. др Д. Вогелника.
Прочитајте још
- Никола Милованчев: О броју жртава у Југославији 1941–1945, њихово умањивање и ниподаштавање (I)
- Никола Милованчев: О броју жртава у Југославији 1941–1945, њихово умањивање и ниподаштавање (II)
- Никола Милованчев: Заташкавање јасеновачких злочина
Извор. СТАЊЕ СТВАРИ