fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

NESTALI MORAJU BITI PRONAĐENI, IDENTIFIKOVANI I OPOJANI

Okrugli_sto_Slavonija_bez_prava_na_cutanje-ef643491Porodice nestalih i ubijenih Srba u zapadnoj Slavoniji i u drugim dijelovima Hrvatske tokom devedesetih godina 20. vijeka nikada neće odustati od namjere da njihovi najmiliji budu pronađeni, identifikovani, registrovani, te opojani prema pravoslavnim običajima, poruka je okruglog stola „Slavonija bez prava na ćutanje“ održanog u Beogradu.

Publicista Janja Todorović, koja se uz blagoslov Njegove svetosti patrijarha srpskog Irineja obratila skupu, rekla je da je zapadna Slavonija samo jedno od velikih srpskih stradanja u prošlom vijeku, koji je savremeni svijet i moderna Evropa ignorisala, prećutala i zaboravila.

Upravo zato, rekla je ona, Srbi ma gdje se nalazili moraju vratiti svijest o tome ko su i raditi na kolektivnom sjećanju.

„Bog čeka srpski narod da se ujedini i da progovori. Mi smo decenijama kukavički i sramno ćutali o našim žrtvama. Oni su mrtvi fizički, ali mi ne smijemo biti duhovno mrtvi. Moramo se izboriti za istinu“, poručila je Todorovićeva.

Predsjednik Udruženja porodica nestalih i poginulih iz zapadne Slavonije Ljuba Šućur istakla je da porodice nestalih očekuju da nakon presude Međunarodnog suda pravde u Hagu po međusobnim tužbama Srbije i Hrvatske za genocid pitanje traženja nestalih Srba bude intenzivirano i da dobije status koji zaslužuje.

Ona je rekla da je Srbija godinama odbijala da donese Zakon o nestalim, da nema zvaničan spisak nestalih Srba u Hrvatskoj, niti trauma centar za porodice, ali da sada mora, u ime porodica, da traži da konačno bude objavljen dokument po kojem su u Hrvatskoj, navodno, dozvoljene samo ekshumacije u sektoru – jug.

Zorica Zec iz Udruženja porodica nestalih i poginulih iz zapadne Slavonije rekla je da je cilj udruženja ne samo da pronađe, dostojno sahrani i utvrdi tačan broj stradalih nego da utvrdi koliko je Srba stradalo u stratištima Nezavisne Države Hrvatske u Drugom svjetskom ratu.

„Mi, ipak, ne znamo broj stradalih. Neki kažu da je 80.000 ljudi nestalo u jasenovačkom logoru. Mi kažemo malo manje od milion. Ćutaćemo, raditi i utvrditi koliko nas je stradalo. Kada bi se sabrao krik svakog ubijenog Srbina, imao bi snagu biblijskog potopa“, naglasila je ona.

Forenzičar Vesna Kovačević, koja je prisustvovala svim poslijeratnim ekshumacijama i identifikacijama Srba u Hrvatskoj, osim onih u Kninu, pozvala je porodice da ostanu istrajne i da se uz njenu i stručnu pomoć njenih kolega pripreme za čin preuzimanja tijela najmilijih kada za to dođe trenutak.

Ona je naglasila da struka i sa srpske i sa hrvatske strane čini sve da se proces traženja nestalih zaokruži, ali da je kod nekog drugog ključ odgovora na pitanje zašto se ne rade ekshumacije poznatih grobnih mjesta u Hrvatskoj, niti identifikacije pronađenih.

 

Izvor: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Vezane vijesti:

Ekshumacija Srba u Zapadnoj Slavoniji – Jadovno 1941.

POČELA EKSHUMACIJA MASOVNE GROBNICE – Jadovno 1941.

U ZAGREBU IDENTIFIKOVANO 20 SRBA … – Jadovno 1941.

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: