Породице несталих и убиjених Срба у западноj Славониjи и у другим диjеловима Хрватске током деведесетих година 20. виjека никада неће одустати од намjере да њихови наjмилиjи буду пронађени, идентификовани, регистровани, те опоjани према православним обичаjима, порука jе округлог стола „Славониjа без права на ћутање“ одржаног у Београду.
Публициста Јања Тодоровић, коjа се уз благослов Његове светости патриjарха српског Иринеjа обратила скупу, рекла jе да jе западна Славониjа само jедно од великих српских страдања у прошлом виjеку, коjи jе савремени свиjет и модерна Европа игнорисала, прећутала и заборавила.
Управо зато, рекла jе она, Срби ма гдjе се налазили мораjу вратити свиjест о томе ко су и радити на колективном сjећању.
„Бог чека српски народ да се уjедини и да проговори. Ми смо децениjама кукавички и срамно ћутали о нашим жртвама. Они су мртви физички, али ми не смиjемо бити духовно мртви. Морамо се изборити за истину“, поручила jе Тодоровићева.
Предсjедник Удружења породица несталих и погинулих из западне Славониjе Љуба Шућур истакла jе да породице несталих очекуjу да након пресуде Међународног суда правде у Хагу по међусобним тужбама Србиjе и Хрватске за геноцид питање тражења несталих Срба буде интензивирано и да добиjе статус коjи заслужуjе.
Она jе рекла да jе Србиjа годинама одбиjала да донесе Закон о несталим, да нема званичан списак несталих Срба у Хрватскоj, нити траума центар за породице, али да сада мора, у име породица, да тражи да коначно буде обjављен документ по коjем су у Хрватскоj, наводно, дозвољене само ексхумациjе у сектору – jуг.
Зорица Зец из Удружења породица несталих и погинулих из западне Славониjе рекла jе да jе циљ удружења не само да пронађе, достоjно сахрани и утврди тачан броj страдалих него да утврди колико jе Срба страдало у стратиштима Независне Државе Хрватске у Другом свjетском рату.
„Ми, ипак, не знамо броj страдалих. Неки кажу да jе 80.000 људи нестало у jасеновачком логору. Ми кажемо мало мање од милион. Ћутаћемо, радити и утврдити колико нас jе страдало. Када би се сабрао крик сваког убиjеног Србина, имао би снагу библиjског потопа“, нагласила jе она.
Форензичар Весна Ковачевић, коjа jе присуствовала свим послиjератним ексхумациjама и идентификациjама Срба у Хрватскоj, осим оних у Книну, позвала jе породице да остану истраjне и да се уз њену и стручну помоћ њених колега припреме за чин преузимања тиjела наjмилиjих када за то дође тренутак.
Она jе нагласила да струка и са српске и са хрватске стране чини све да се процес тражења несталих заокружи, али да jе код неког другог кључ одговора на питање зашто се не раде ексхумациjе познатих гробних мjеста у Хрватскоj, нити идентификациjе пронађених.
Везане виjести:
Ексхумациjа Срба у Западноj Славониjи – Jadovno 1941.