Зашто је Немањи Девићу забрањен улазак у Архив Србије? Како тумачити рехабилитацију Николе Калабића и реакције које су уследиле? Шта крију тајни архиви Озне? Какво је актуелно руководство Музеја жртава геноцида? Зашто у српској историографији тиња такозвана јасеновачка полемика? Постоји ли у Србији комунистичка дубока држава?
Где су корени и како је текао успон комунистичке идеје 1920-1941? Шта нас званична историографија учи о грађанском рату и партизанском покрету у разним фазама, до данас? Да ли је Комнитерна србофобну идеологију преузела од црно-жуте монархије, и да ли је та идеологија претходница данашњег другосрбијанства?
Какве су последице победе комуниста 1945 и можемо ли се бавити контрачињеничном историјом и разматрати шта би било да су уместо комуниста победили равногорци? Да ли би у том случају Србија данас била члан НАТО пакта и окренута против Русије?
Откуд идеја о „српским партизанима“ и њиховом интегрисању у национално сећање на рат?
Да ли је КПЈ паметно градила политику сећања на рат и револуцију кроз популарну културу и зашто након пада комунизма нисмо успели да одржимо сличне методе када је реч о грађењу и одржавању историјских наратива? Колико је Милослав Самарџић допринео отркивању истине о равногорском покрету?
Ко су били Димитрије Љотић и његови следбеници? Каква је историјска улога генерала Милана Недића?
Извор: Нови стандард / ETOS
Од истог аутора: Немања Девић – Колумнисти – пријатељи