Начелница Одељења за неуроонкологију Клиничког центра Србије Даница Грујичић рекла је да је НАТО приликом бомбардовања Србије 1999. године починио екоцид, да је двоструко повећан број деце оболеле од малигних болести и да се нада да ће брзо бити формирано коордионационо тело за испитивање последица агресије.
Грујичићева је навела да само од леукемије смртност од 2002. године до данас повећана за 139 одсто.
Она је указала и на проблем аутоимуних болести, које су, нарочито међу женама, у енормном порасту, на повећану стерилност код мушкараца, као и да посебно забрињава то што је двоструко повећан број деце обољеле од малигних болести у односу на време пре агресије.
– Не сме се заборавити хемијско загађење које је било огромно. А ми о томе уопште ништа не знамо, јер је све било сакривено од нас… Бомбардовали су нас у време сетве. Све те токсичне материје су ушле у ланац исхране. Гађали су нафтна и хемијска постројења, људи су удисали азот, диоксине, тешке метале – рекла је Грујичићева.
Према њеним речима, три тоне живе су отишле у Дунав, више од три милијарде килограма земље избачено је из лежишта, а бомбардовањем трафо-станице на Бежанијској коси ослобођен је полихлоро-бифенил, једињење чији један литар загади милијарду литара воде.
Грујучићева се нада да ће брзо бити формирано координационо тело за испитивање последица НАТО агресије 1999. године, те истакла да следи озбиљан научни рад, а да је у плану да резултати истраживања буду преведени на 20 језика и свима буду доступни.
Петронијевић: Србија пропустила прилику да тужи НАТО
Говорећи о могућности да неке организације и појединци покушају да туже земље чланице НАТО за агресију, адвокат Горан Петронијевић каже да би они могли да то учине, али да се прво мора утврдити узрочно-последична веза између чињења и последица.
Он је напоменуо да је Србија пропустила идеалну прилику да тужи НАТО и без потешкоћа добије бар једну тужбу, јер је пилот невидљивог Ф-117 авиона који је 27. марта 1999. године оборен у Буђановцима Дејл Зелко у својој књизи признао да је прекршио међународно право.
– Он у књизи детаљно описује да је „истоварио терет“ односно бомбе, пре него што се авион срушио. Једноставном рачуницом долази се до податка да су те бомбе пале на цивилне објекте, што је стриктно забрањено Женевском конвенцијом. Уместо да смо га тужили и сигурно добили одштету, ми смо га гостили по Србији – рекао је Петронијевић.
За 78 дана бомбрадовања, 1.150 борбених авиона НАТО-а ударило је 2.300 пута на 995 војних и цивилних објеката, лансирано је 420.000 пројектила укупне масе 22.000 тона. Кориштено је и 37.000 касетних бомби за бомбародвање цивилних циљева иако је то забрањено по Женевској конвенцији.
Међународни суд правде у Хагу се 15. децембра 2004. године огласио ненадлежним за тужбу коју је СРЈ поднела против осам земаља НАТО због геноцида и нелегалне употребе силе током бомбардовања 1999. године.
Аутор: Срна / Вести онлине
Извор: Вести онлине
Везане вијести:
ББЦ: Бомбардовали смо Србију осиромашеним уранијумом …