fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

„Насиље над Србима у 20. веку“: Заборављени злочин се понавља

У Београду представљена књига Радослава Гаћиновића, детаљно описана сва страдања нашег народа, а нарочито геноцид у Јасеновцу

Проф. др Радослав Гаћиновић / Фото: Игор Маринковић
Проф. др Радослав Гаћиновић / Фото: Игор Маринковић

Књига „Насиље над Србима у 20. веку“ професора др Радослава Гаћиновића промовисана је у четвртак у Београду. У овом капиталном двотомном делу, које је издао „Евро бук“, „претресен“ је цео 20. век и детаљно описана многобројна страдања нашег народа, од Берлинског конгреса до бомбардовања Србије и косовских проблема који још трају.

Велика пажња је у књизи поклоњена страдањима нашег народа у два светска рата, а нарочито је обрађен геноцид над Србима у Јасеновцу и бројним другим стратиштима током Другог светског рата.

Аутор Радослав Гаћиновић је на овој монографији радио више од 10 година у, како је рекао, турбулентним и за Србе веома неповољним временима, и то када није било популарно јавно говорити истину о Србима и њиховим страдањима, чак ни у Србији.

– Управо због свог националног поноса, научне знатижеље и побуне против неистине и неправде и против оних који су убијали наше славне претке, осећао сам потребу да дубински истражим насиље над Србима у 20. веку и да те чињенице понудим јавности, некима на подсећање, а многима за едукацију, како се злочини никада не би заборавили, јер ако се забораве, поновиће се – рекао је Гаћиновић на промоцији.

Историчар Миле Бјелајац је акценат ставио на делове књиге који се односе на страдања у току Другог светског рата, геноцид у Јасеновцу и у осталим логорима, страдања у Југославији, нарочито после њеног распада… Проф. Војислав Максимовић говорио је о делу књиге у коме је Гаћиновић обрадио аустроугарску анексију БиХ, стварање Младе Босне, за коју је аутор посебно везан, јер је његов предак Владимир Гаћиновић био један од идеолога ове организације.

– Аутор се подухватио крупног захвата и у свом капиталном делу говори о различитим врстама насиља, не само физичког од кога смо највише страдали – рекао је Миша Ђурковић, директор Института за европске студије. – Те различите врсте насиља имају далекосежне последице. Ћирилица је забрањена 1915. године, а ми се сто година после тога крваво боримо да сачувамо ћирилицу… Срби су највећи страдалници у 20. веку, али немају свој Јад Вашем, нису пописали све жртве а данас нам се намеће улога злочинаца који су над другима чинили насиље.

ТАЧАН БРОЈ НАСТРАДАЛИХ

– У Многим консултованим радовима историјски подаци су се разликовали. На пример, ни данасисторичари не могу да постигну сагласност о броју настрадалих Срба 1915, нити се зна тачан број настрадалих Срба у 20. веку. То је велики грех државе и њених научних институција према онима који су дали животе за слободу отаджбине – навео је Гаћиновић.

Аутор: Љ. Бегенишић

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Револуционар који је волео оперу и Рускињу са Волге | Јадовно …

Наш народ гинуо за туђе интересе | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: