Велимир Зарић из Качера, припадник Равногорског покрета, скривао се пуних 17 година по шумама а његову причу забележио је књижевник и новинар Антоније Ђурић
Чачак – Велимир Зарић из Качера је једини припадник „Равногорског покрета који је остао у слободним српским планинама пуних 20 година”. За њим су Немци трагали четири, а следбеници Јосипа Броза 17 година, колико је од 1941. до 1961. провео у шуми. Све је то у приповести „Најдужи лов на човека” записао чачански књижевник и дугогодишњи новинар „Политике” Антоније Ђурић, у тек штампаној повесници „Равногорци говоре” („Духовни луг”, Крагујевац, 2017). Срели су се крајем прошлог века у Милвокију (САД) где је Зарић живео и тако је настала прича о судбини капетана Врховне команде Југословенске војске. Легенда иде овако…
Немце је три пута ујео за срце. Једном у Брђанима, па у Штавици кад им је из воза отео оружје а немачке војнике пустио да не страда српска нејач у освети сто за једнога. Трећег пута, само њему знаним стазама и богазима, пребацио је 6.000 пушака и 12 тона муниције из Малог Мокрог Луга до Равне горе. Заварао је све потере и одликован је, одлуком заповедника Српске војске у отаџбини, Златном медаљом Милоша Обилића.
Зарић није био у борбеним јединицама већ обавештајни официр лично подређен Дражи Михаиловићу. Још 1941. с 27 година се заклео да се никоме предати неће. После рата, за 17 година, четири планине биле су му скути – Тара, Романија, Копаоник и Златибор. Годинама касније, Ђурићу је у Милвокију беседио:
„Пожелим се оца и мајке. Банем једне ноћи, опрезно. Нисам могао да поверујем да ће комунистичка власт од мојих сељана начинити доушнике. Отац се похвали рођаку да сам жив, овај шапне другом и оде вест где не треба. Ухапсе оца, мајку, сестру и двојицу браће. Мучили су их два месеца. Нису признали да су ме видели, али Озна се послужи преваром: рекне да је сестра Грозда све признала…
После два месеца су их пустили. Хтео сам да се се убијем у дворишту очеве куће. Има ли смисла да живим кад ми овако муче родитеље, сестру и браћу? А како, опет, да дигнем руку на себе.
У зору неко куца на земуницу више куће, једаред, поново. Подигнем поклопац и угледам брата. Показа ми пиштољ.
– Озна ми је дала да те убијем.
– И пристао си?
– Мучили су ме, сав сам утрнуо од батина. Рекао сам: ’Дајте ми пиштољ, ја ћу га убити ако се појави. А ти знај – нити ћу те издати нити убити. А ако било кад видиш неке људе поред мене пуцај без милости, убиј и мене и друге, значи да сам полудео и да сам те издао.’”
Браћу су поново ухапсили 1949, мучили их, тукли па пустили. Две године касније оца и брата Тому осуде на по осам месеци затвора, Стојана, школованог трговца, на две године. Брат Жарко је и без суда био усуђен на доживотну осакаћеност. Мајци, срећом, нису судили. Образложење пресуде било је: „Скривали бандита”.
„Наврзао се Стојану после робије неки кафеџија из Ужица, каже да је мој тобожњи пријатељ. Брат је осетио да тај ради за Озну, јер га не испушта из вида. Једном му је донео штоф на поклон, добио га, вели, из Аустрије од неких пријатеља, емиграната. Брат прими поклон, слутећи да је мамац, и сакрије у кући. Једног дана кафеџија му затражи парче штофа да би му, каже, прибавио исти за прслук. Види брат колико је сати: донесе парче а кафеџија и Озна закључе да га није дао мени. Онда кафеџија хоће, вели, да види како живимо, да нам дође у кућу. И повео возача којем милиција успут салутира. Угости их брат, а кафеџија хоће да упозна и нашу сестру Грозду у оближњем селу и упита је има ли јаја за продају. Предложи јој ухода да накупи јаја, а он ће долазити колима да их преузме, да се она не мучи око превоза. А ја сам већ био на Копаонику.
У пролеће 1961. био сам на Романији, силазио у Сарајево. Имао сам лажну личну карту, две бомбе и пиштољ испод копорана и кренем ка Ужицу. Тито је долазио у Ужице на неку прославу и знао сам да ће се сви замаријати око тога па сам два дана пре његовог доласка прошао кроз окићену ужичку варош. Онда сам у Руми обукао грађанско одело и после 17 дана стигао до Марибора. Драву сам прешао с прибором за пецање. Граничари су испаљивали светлеће ракете. Пузио сам можда километар и сакрио се иза дрвета. Ујутро сам схватио да сам у Аустрији и кренуо пешице у Беч. Успут је мотоциклом наишао Словенац из Клагенфурта и одвезао ме у полицију где сам после 17 година добио кревет с постељином.”
Чекајући исељење у САД радио је у фабрици код Беча и послао три писма укућанима у Србију, потписујући се као Миле Божић или Вилибалд Зарић. И кућани и полиција препознали су рукопис. Више нису дирали родбину јер су схватили да је Велимир далеко.
Гардијски официр Слободан Здравковић и пријатељ Ратко Ранчић помогли су му да се скући у Милвокију. Ту је као варилац зарађивао 10 долара на сат у време кад је породица могла да живи целу седмицу за 20 долара и купио кућу.
– Аманет му је, рече, био да се жив врати у отаџбину, а ако тако не буде да га родбина пренесе и сахрани у завичајно гробље подно Златибора – сећа се Антоније Ђурић.
А Велимиров синовац Радоје Зарић из Ужица вели да је тако и било.
– Чича је умро у САД али је пре тога уплатио некој агенцији да га пренесу у вечну кућу у Качеру. Провео је по 47 година живота у Србији и избеглиштву. У САД су га звали Вилијам. Супруга Радмила, учитељица с којом није имао деце, умрла је пре њега и сахрањена тамо.
Аутор: Гвозден Оташевић
Извор: ПОЛИТИКА
Везане вијести:
Владо Шипчић – последњи четник; оружану борбу је водио са …
Дражини први пуцали на Немце | Јадовно 1941.
Скривена истина са Неретве: Браћа нису хтјела пуцати на браћу