У просторијама Музеја Козаре у Приједору, у понедељак 5. септембра 2016. године, у 20 часова биће отворена изложба „Моје Јадовно“.
Изложба ће бити постављена до 15. септембра 2016. године а посјетиоци ће је моћи погледати сваки радни дан од 7:30 до 15 часова, а суботом од 9 до 13 часова.
Прва изложба, 75 године након страдања 38.000 Срба у комплексу логора смрти НДХ Јадовно-Госпић-Паг, након премијере у Новом Саду постављена је и у Руском дому у Београду, Бањалуци, Требињу, Дервенти, Источном Сарајеву, Бијељини и још неколико градова Српске и Србије.
У иностранству, изложба је постављена у Њујорку, Филаделфији, Лондону, Лестеру, Кишињеву и Ослу.
Изложба је пројекат Културног центра Новог Сада и удружења Јадовно 1941. а њени аутори су Предраг Лозо, Драгослав Илић и Душан Ј. Басташић.
На отварању изложбе говориће директор Музеја Козаре Зоран Радоњић и Душан Ј. Басташић, предсједник удружења грађана Јадовно 1941.
Страдање Срба Козаре, у Приједору и околини није везано само за претходни рат. Злочин над злочинима, и злочинци над злочинцима, у НДХ нанијели су народу на овим просторима губитке од којих се још нисмо опоравили. Свједочећи о Јадовну као комплексу логора смрти у којем су према до сада прикупљеним подацима, на непотпуном именичном попису жртава и 31 жртва из Приједора, Љубије, Цикота и околине, видјећемо колико је то страдање дио породичног и националног идентитета.
Посјетиоци изложбе, за које претпостављамо да знају мало или готово ништа о величини и бруталности злочина у овом комплексу логора, добиће прилику да се упознају са свим значајним аспектима јадовничког страдања.
Ова изложбена поставка, својеврсно је свједочанство о страдању српског народа. Изложба има своју улогу у превенцији геноцида и представља допринос удружења Јадовно 1941. Бањалука-Београд у борби за биолошки опстанак српског народа на његовом духовном подручју. Изложбена поставка „Моје Јадовно“ представља се на 16 паноа, који показују истину о страдању Срба за коју се дуго није знало.
Значај ове изложбе је и у томе што представља вапај да се врати достојанство жртвама комплекса логора смрти Госпић, Јадовно и Паг. Она је покушај да се преиспита властити национални однос према прошлости у НДХ, као и уопште однос према страдању српског народа у 20. вијеку. Успомена на жртву није ретроградна и не захтијева реваншизам, већ помаже да се ствари из прошлости не би догодиле неким будућим генерацијама.
Организатори изложбе: Удружење грађана Јадовно 1941. из Бања Луке и Музеј Козаре у Приједору.
Приредио: Јадовно 1941.
Везане виjести:
Изложба „Моје Јадовно“ пред рогатичанима | Јадовно 1941.
Изложба и предавање „Моjе Јадовно“ у Апатину
ИЗЛОЖБА „МОЈЕ ЈАДОВНО“ У АМБАСАДИ СРБИЈЕ У ЛОНДОНУ
Обjелодањена Јадовничка трагедиjа Србима у Лестеру
ИЗЛОЖБА „МОЈЕ ЈАДОВНО“ У ЛОНДОНУ
ОБИЉЕЖАВАЊЕ ДАНА СЈЕЋАЊА НА ЈАСЕНОВАЦ
Фото: Отварање изложбе МОЈЕ ЈАДОВНО у Београду
И то jе могуће: Београд постидио Бању Луку
Видео: Отварање изложбе МОЈЕ ЈАДОВНО у Београду
ИЗЛОЖБА О УСТАШКИМ ЗЛОЧИНИМА У ЈАДОВНУ
Нови Сад: отворена изложба Моjе Јадовно
Марко Ковачевић: О Изложби „Моjе Јадовно“ у КЦНС – Jadovno
БЛ – Отворена изложба „Моjе Јадовно“
ОБИЉЕЖАВАЊЕ ДАНА СЈЕЋАЊА НА ЈАСЕНОВАЦ
Изложба „Моjе Јадовно“ у Добоjу (ВИДЕО)
12.03.2013. – ИЗЛОЖБА МОЈЕ ЈАДОВНО У БИЈЕЉИНИ
„МОЈЕ ЈАДОВНО“ – СВЈЕДОЧЕЊЕ ЗЛОЧИНА
ИСТИНА О СТРАДАЊУ СРБА ОСНОВА ЗА БОЉУ БУДУЋНОСТ
ПОТРЕСНА СВЈЕДОЧЕЊА О СТРАДАЊУ СРБА У ЛОГОРУ ЈАДОВНО