Амбасада Републике Србије у Лондону, има част да Вас позове на отварање изложбе „Моје Јадовно“, поводом обиљежавања међународног Дана сјећања на Холокауст, у понедељак, 27. jануара 2014, од 18.00 – 20.00 часова. Организатори изложбе: Амбасада Р. Србије у Лондону и Удружење грађана „Јадовно 1941.“ из Бањалуке. Ауторски тим изложбе: Предраг Лозо, Драгослав Илић, Душан Басташић.
Прва изложба, 72 године након великог страдања Срба и Јевреја у комплексу логора смрти НДХ Јадовно-Госпић-Паг, наставља свој пут. Изложба које је до сада виђена у: Бањалуци, Новом Саду, Београду, Сремским Карловцима и Митровици, Музеју Семберије у Бијељини, у добојском музеју, Деревенти, Броду, Источном Новом Сарајеву, Требињу, Њујорку, Лондону и Лестеру, биће постављена и у простору Амбасаде Р. Србије у Лондону. Злочин над злочинима, и злочинци над злочинцима, у НДХ нанијели су народу на овим просторима губитке о којих се још нисмо опоравили. Посјетиоци ће имати прилику да упознају обичне животне приче које свједоче о страдању, којег олако заборављамо. Свједочећи о Јадовну, као комплексу логора смрти у којем је према до сада прикупљеним подацима, који нису коначни, страдало 40 123 жртве, видјећемо колико је то страдање дио породичног и националног идентитета.
Посјетиоци изложбе, за које претпостављамо да знају мало или готово ништа о величини и бруталности злочина у овом комплексу логора, добиће прилику да се упознају са свим значајним аспектима јадовничког страдања Срба и Јевреја. Ова изложба поред информативно-изложбеног карактера има и истраживачки карактер у обиму у којем је то методолошки могуће у раду са оваквом врстом историјских извора и истовремено је путоказ како се уопштено са визуелног становишта приступа меморијализацији значајних догађаја, који карактерно одређују идентитетско-судбинске детерминанте једног колективитета.
Изложба је истовремено и предмет сталне интеракције прошлости и људи који се њоме баве са научног становишта, али и просјечно-информисаног посматрача. „Зато су нам реакције и одјеци изложбе веома значајни“ , наводе организатори из Удружења студената историје ,, Др Милан Васић“ и Удружења Јадовно 1941. Управо та интеракција ствара једну нову димензију изложбе која ће са новим мјестима излагања донијети нове реакције и одразе, који су саставани дио настојања да се у стручну и ширу јавност унесе премиса о значају формирања колективног памћења на страдале претке, као и правилан друштвени однос према његовању успомене на њих.
Посљедње поруке жртава са пута на губилиште, њихове пријератне фотографије, али и фотографије преживјелих чланова њихових породица, склопљене у јединствене животне приче опомињу нас да је човјек као личност и његова породица, нажалост основна јединка овог страшног злочина, којој морамо посветити највећу пажњу, да се између осталог, овакави злочини више не би поновили. Злочин геноцида и Холокауста у НДХ, свакако је имао и своју идеолошку припрему као претходницу и она заузима један значајан дио у изложбеној концепцији, као и вријеме послије злочина у бившој Југославији, гдје можемо видјети један идеолошки и дневно-политички неадекватан однос друштва према страдалима и њиховим потомцима.
Ово су само неки од више дијелова који чине изложбену поставку „Моје Јадовно“ као цјелину и који се најбоље „преживе“ и саосјете приликом посјете и прегледа изложбе. Јадовно никако није ни по свом обиму ни по карактеру, локално стратиште, па је тако ова изложба својеврсно путујуће свједочење.
Везане виjести:
Обjелодањена Јадовничка трагедиjа Србима у Лестеру
ОБИЉЕЖАВАЊЕ ДАНА СЈЕЋАЊА НА ЈАСЕНОВАЦ
Фото: Отварање изложбе МОЈЕ ЈАДОВНО у Београду
Нови Сад: отворена изложба Моjе Јадовно
Марко Ковачевић: О Изложби „Моjе Јадовно“ у КЦНС – Jadovno
БЛ – Отворена изложба „Моjе Јадовно“