Milan Petrović, rukovodilac Tužilaštva za ratne zločine, za „Novosti“ o novim optužnicama, saradnji u regionu i zahtevima Zagreba
Tužilaštvo za ratne zločine preuzelo je više od 500 predmeta iz tužilaštava opšte nadležnosti u kojima je, mahom, reč o zločinima na KiM nad Srbima i lojalnim Albancima. Napravili smo zajedničku strategiju sa Službom za otkrivanje ratnih zločina MUP Srbije, pa su aktivnosti ka raščišćavanju i rešavanju ovih slučajeva u toku.
Ovo, za „Novosti“, otkriva rukovodilac Tužilaštva za ratne zločine, zamenik tužioca Milan Petrović.
* Da li ćemo promeniti zakon koji reguliše nadležnost za ratne zločine, što od nas traži Hrvatska?
– Ovo pitanje je, nažalost, izašlo iz domena prava i prebacilo se u sferu politike, i koristi se kad je potrebno izvršiti politički pritisak na Srbiju. Nikakvih dilema nema da se Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine može sprovoditi u odnosu na sve počinioce ratnog zločina. Nema problema koji ne možemo da rešimo s kolegama iz Hrvatske da nema njihovog Zakona o ništetnosti.
* Očekujete li da će u Hrvatskoj doći do suđenja odgovornima za zločine počinjene nad Srbima u „Oluji“?
– Pokrenuli smo nekoliko velikih predmeta za zločine nad Srbima u „Oluji“. Jedino regionalnom saradnjom možemo doći do istine i pravde za žrtve. Podsećam vas da se potencijalni počinioci nalaze u Hrvatskoj. Saradnja sa Državnim odvjetništvom RH nije prekinuta, ali je u stagnaciji.
* Često se mogu čuti zamerke na mali broj optužnica koje „izlaze“ iz vašeg Tužilaštva…
– U poslednjem obraćanju Savetu bezbednosti UN glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc konstatovao je ograničeni napredak Tužilaštva za ratne zločine. Tokom 2016. podignuto je osam novih optužnica, a u 2015. samo dve. U ovim optužnicama regionalna saradnja je bila ključ. Ističem slučaj Srebrenice. U predmetu „Štrpci“ sproveli smo dodatnu istragu, čiji završetak očekujem uskoro. U predmetima ratnih zločina koje trenutno obrađujemo ima oko 2.000 žrtava.
* Očekujete li da će sud u Hagu, koji će procesuirati bivše pripadnike OVK, biti imun na političke pritiske?
– Poznajem specijalnog tužioca Dejvida Švendimena i istražitelje koji rade na ovim slučajevima i nemam razloga za sumnju da će oni učiniti sve da dođe do procesuiranja mnogobrojnih zločina koje su počinili pripadnici OVK.
* Šta se dešava sa otkrivanjem masovnih grobnica?
– Zajedno sa Vladinom Komisijom za nestale i MUP, sve činimo da dođemo do tajnih grobnica. To radimo i za tajne grobnice na teritorijama BiH, Hrvatske, na KiM. Značajne su nam i informacije od relevantnih nevladinih organizacija. Trenutno imamo nekoliko predistražnih radnji koje mogu da dovedu do otkrivanja tajnih grobnica u Srbiji.
* Kada će Srbija dobiti tužioca za ratne zločine?
– Postupak izbora tužilaca je u toku, pa očekujem da će se to desiti brzo.
POMOĆ U SLUČAJU „VELIKI PARK“
* Bosansko tužilaštvo za ratne zločine upravo je podiglo optužnicu za ubistvo osmoro pripadnika JNA srpske nacionalnosti u Velikom parku, u Sarajevu, aprila 1992.
– Slučaj „Veliki park“ je rezultat dobre regionalne saradnje našeg tužilaštva sa Tužilaštvom BiH. Na osnovu protokola o saradnji, kolegama iz Tužilaštva BiH smo dostavili dokaze i informacije koje smo prikupili o ovom slučaju.
Autor: V. CRNjANSKI SPASOJEVIĆ
Izvor: NOVOSTI