fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Нацистичка пропаганда у Хрватској: Загреб жмури на позив за УБИЈАЊЕ Срба и Јевреја

„Хрватско обрамбено штиво“ негира злочине у Јасеновцу и пропагира усташтво. Готово сви овакви сајтови у региону регистровани на америчким серверима.

Неонацисти у Загребу Фото Танјуг

Аутор: В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

Људска бића на овом свету су као гљиве у шуми. Има добрих гљива и добрих људи. Има и отровних, лоших гљива и лоших људи. Знаш ли, сине, ко су лоши људи, отровне гљиве човечанства?

– Наравно да знам мајко. То су Жидови!

Овако почиње антисемитска сликовница „Отровна гљива“ Ернста Химера, коју је интегрално, у ПДФ формату, објавио портал „Хрватско обрамбено штиво“. Књига се завршава реченицом: „Без решења жидовског питања, нема спаса човечанству.“

Али ово није једино скандалозно штиво које се може наћи на том профашистичком и проусташком сајту. Ту су и Хитлеров „Мајн кампф“ (Моја борба), његови говори, па дела Анте Павелића, Милета Будака, цео низ расистичких књига и текстова којима се негирају Холокауст и број жртава у Аушвицу, али и публикација по којима Јасеновац није био логор смрти.

У тексту о Јасеновцу др Стјепана Разума, историчара из Надбискупског архива у Загребу, децидно стоји: „Хрватски народ нема се чега стидети у односу на своју прошлост у 20. веку.“ И још: „Хрватски народ ће се колебати између властите државе и неке наметнуте наднационалне државе докле год се буде двоумио између Тита и Анте Павелића.“ Он позива хрватски народ да прихвати НДХ као историју које не треба да се стиди.

У многобројним текстовима наводи се да је Јасеновац био искључиво радни логор и да у њему није страдало 83.000 људи, колико је актуелна управа Спомен-подручја поименце побројала. Пише и да то није био санаторијум, али ни мучилиште, да су у њему људи живели у пристојним условима, имали пристојну храну и удобну одећу и обућу, да су правили циглу и обрађивали дрво. Безмало, рај на земљи. О изгладнелој, вашљивој деци са испалим ребрима, људима побијеним маљевима и камама – нема ни речи.

Антисемитска сликовница „Отровна гљива“ Ернста Химера

На овом сајту могу се потпуно бесплатно читати штива која пропагирају расну, верску и националну мржњу, а шокира чињеница да има више од 2,2 милиона прегледа. Као неминовно, поставља се питање како је могуће да тако нешто постоји некажњено.

– Овакви садржаји апсолутно су неприхватљиви, и ја се борим и против бенигнијих облика свакодневног антисемитизма, фашизма и усташтва – каже историчар Хрвоје Класић са загребачког Филозофског факултета. – Обавестићу све које знам о овом сајту и видећемо шта може да се уради. Проблем је у томе што су такви интернет-домени – а овај није једини, сличан је и „Павелић пејпер“ – обично регистровани ван хрватског подручја.

Класић додаје и да је овакав језик мржње, нажалост, постао толико распрострањен да су људи већ на њега огуглали, па ретко и пријављују постојање сличних садржаја. Такође, каже да сличних, екстремистичких погледа има у целом региону, и наводи да је пре неколико година у Београду, регуларно, у књижари купио Хитлеров „Мајн кампф“.

Ово потврђује и председник Савеза јеврејских општина Србије Роберт Сабадош, који каже да се с времена на време Хитлер заиста појави на полицама, па они морају да реагују.

– Јеврејска заједница повремено подноси кривичне пријаве због антисемитских објава на интернету, графита или неких публикација. Међутим, те пријаве ретко добијају епилог – каже Сабадош.

Усташе у НДХ су ликовале над телима убијених Срба

Историчар Милован Писари из Београда примећује да се у Европи екстремистичке странке генерално бране алатом демократије, позивајући се на слободу мисли и изражавања. Економска несигурност и страх оваквим партијама доносе све више гласача.

– Када је у питању Хрватска, тамо јака ултранационалистичка пропаганда траје већ 30 година. Толерише се рехабилитација НДХ, позитивно оцењује усташко искуство, негира систем јасеновачких логора као кампова смрти.

О НДХ се говори искључиво у контексту тога да су Хрвати успели да остваре национално заједништво, али не и да су због тога истребили Србе, Јевреје и Роме – каже Писари, и додаје да су све такве фашистичке организације и портали међусобно повезани.

Финансијски се потпомажу, једни другима се оглашавају на форумима, помажу и око регистрације ван граница матичне земље. Тако се долази у апсурдну ситуацију да проусташки и профашистички сајтови у Загребу и Београду добијају новац из истих извора.

Неонацисти у Блајбургу Фото Танјуг

На једном од најпознатијих профашистичких сајтова на српском „Сторм фронт“ такође се могу наћи дела Адолфа Хитлера, од снимака и говора (скупљених под заједничким називом „Јудаизам је сатанска сила“) до књига, позива да се Роми протерају из Србије…

– Овакви сајтови нису карактеристични само за земље региона, већ за цео свет. У конкретном случају треба имати у виду чињеницу да је у свим земљама успостављено уставом загарантовано право слободе говора и изражавања. У нашем Уставу имате успостављено право слободе изражавања националне припадности, као што имате и забрану изазивања расне, националне и верске мржње.

Где је граница између слобода и забрана, тешко је одредити, зато и имамо бујицу ових организација – каже Лидија Комлен Николић, председник председништва Удружења тужилаца Србије.

Усташе у НДХ су ликовале над телима убијених Срба

Такви сајтови већином се налазе ван сервера у региону. Хостовани су нпр. у Америци, где су стандарди слободе говора и изражавања познати.

– Када је тужилаштво, путем замолница, покушало да прибави одређене информације, увек смо добијали одговор да такав садржај потпада под слободу говора. Зато је забрана садржаја на интернету изузетно тешка – каже овај заменик тужиоца.

ТЕШКО ДО ЗАБРАНЕ

ЗАКОН о јавном информисању и медијима регулише процедуру забране дистрибуције информације или другог медијског садржаја у Србији. Како објашњава Лидија Комлен Николић, надлежни тужилац може предложити суду забрану ако се информације позивају на насилно рушење уставног поретка или непосредно насиље према лицу по основу расе, националне припадности…

Републички јавни тужилац је својевремено покренуо поступак забране покрета „1389“ и „Образ“ пред Уставним судом. У том поступку захтев је повучен, док је у другом случају забрањен „Национални строј“.

Извор: НОВОСТИ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: