Комеморативним скупом и полагањем вијенаца на спомен-обиљежје у Дасији на Крфу данас је почело обиљежавање 102 године од искрцавања српске војске на ово грчко острво.
Вијенце су положили српски и грчки званичници, представници удружења, потомци.
У мјесту Агиос Матеос вијенци су положени на споменик Дринске дивизије, али и на споменик Јанису Јанулису, Грку који је дао своју њиву, једину имовину, да се у њој сахране борци Дринске дивизије, пренијели су београдски медији.
Државни секретар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Негован Станковић подсјетио је да су на Крфу прије 102 године уточиште и спас нашли српска влада, војска и народ.
„Након више месеци пешачења гудурама Албаније, на Крф је дошло 185.000 изгладнелих и изнемоглих војника и цивила. Након две године опоравка, уз помоћ савезника, кренули су у пробој Солунског фронта“, навео је Станковић.
Српска војска и народ почели су повлачење преко завејаних планина Албаније, након инвазије Њемачке, Аустроугарске и Бугарске на Србију у зиму 1915/16. године.
Током албанске голготе велики број српских војника и цивила умро је од хладноће, глади и исцрпљености.
Француска влада 28. јануара 1916. године одлучила је да њена морнарица одгоди све друге транспорте док из Албаније не буде извучена српска војска.
Савезнички бродови су почели убрзано да превозе изгладњелу, исцрпљену српску војску на острво Крф.
Прво искрцавање српске војске на „острво спаса“, како су Срби прозвали Крф, било је у пристаништу у Гувији, шест километара сјеверно од града, а материјалне трошкове опремања и издржавања српске војске преузели су Француска и Велика Британија.
Острво Видо, организовано као болница гдје су искрцавани најтежи рањеници, постало је „острво смрти“, а море око њега названо Плава гробница.
На острву Виду налази се данас спомен-комплекс и у оквиру њега маузолеј.
Извор:Срна
Везане вијести: