Muslimanski ekstremisti krivi su za sukob u Prijedoru 1992. godine, rekla je predsjednik prijedorskog Udruženja porodica nestalih, zarobljenih i poginulih Zdravka Karlica na suđenju generalu Ratku Mladiću u Haškom tribunalu.
U nastavku suđenja generalu Mladiću, poslije jednomjesečne pauze, Karlica je kao svjedok odbrane ispričala da je njen suprug Zoran ubijen u ljeto 1992. u napadu muslimanskih formacija.
Ona je istakla da je njen muž u maju te godine učestvovao u pregovorima o razoružavanju paravojnih formacija u pretežno muslimanskom selu Kozarac, prenosi Birn.
„Umjerena struja Stranke demokratske akcije /SDA/ prihvatala je razoružavanje, ali ekstremna struja nije, i došlo je do sukoba“, rekla je Karlica.
Tokom unakrsnog ispitivanja, ona je navela da je veliki broj Hrvata i Bošnjaka otišao prije rata.
Za žitelje dva muslimanska sela precizirala je da su u svojim kućama ostali sve do operacije „Oluja“ u avgustu 1995. godine.
Prije svjedočenja Karlice, održana je kratka statusna konferencija na kojoj je predsjedavajući sudija Alfons Ori rekao da će odbrana generala Mladića pred Tribunalom u Hagu potrajati cijelu 2015. a „protegnuće“ se i na 2016. godinu.
Prema njegovim riječima, do sada je generalova odbrana izvela jednu trećinu od 300 najavljenih svjedoka, a za to je utrošila manje od jedne trećine vremena koje je dobila.
Među svjedocima će biti i generalova supruga Bosiljka.
Branilac Branko Lukić rekao je da bi Bosiljka Mladić trebalo da svjedoči o generalovom boravku u Beogradu od 14. do 17. jula 1995. godine.
U to vrijeme su, prema navodima optužnice, snage pod Mladićevom komandom „strijeljale oko 7.000 muslimanskih zarobljenika iz Srebrenice“.
Lukić je istakao da će putem iskaza Bosiljke Mladić i drugih svjedoka odbrana dokazati da Mladić, dok je bio u Beogradu, nije mogao da komanduje trupama Vojske Republike Srpske.
Suđenje Mladiću biće nastavljeno sutra.
Vezane vijesti:
KARLICA: SRPSKA NASTALA NA ODBRANI, A NE NA GENOCIDU
Obilježavanje dana poginulih i nestalih u … – Jadovno 1941.
meron i haški tribunal umjesto pomirenja … – Jadovno 1941.