Муслимански екстремисти криви су за сукоб у Приjедору 1992. године, рекла jе предсjедник приjедорског Удружења породица несталих, заробљених и погинулих Здравка Карлица на суђењу генералу Ратку Младићу у Хашком трибуналу.
У наставку суђења генералу Младићу, послиjе jедномjесечне паузе, Карлица jе као свjедок одбране испричала да jе њен супруг Зоран убиjен у љето 1992. у нападу муслиманских формациjа.
Она jе истакла да jе њен муж у маjу те године учествовао у преговорима о разоружавању паравоjних формациjа у претежно муслиманском селу Козарац, преноси Бирн.
„Умjерена струjа Странке демократске акциjе /СДА/ прихватала jе разоружавање, али екстремна струjа ниjе, и дошло jе до сукоба“, рекла jе Карлица.
Током унакрсног испитивања, она jе навела да jе велики броj Хрвата и Бошњака отишао приjе рата.
За житеље два муслиманска села прецизирала jе да су у своjим кућама остали све до операциjе „Олуjа“ у августу 1995. године.
Приjе свjедочења Карлице, одржана jе кратка статусна конференциjа на коjоj jе предсjедаваjући судиjа Алфонс Ори рекао да ће одбрана генерала Младића пред Трибуналом у Хагу потраjати циjелу 2015. а „протегнуће“ се и на 2016. годину.
Према његовим риjечима, до сада jе генералова одбрана извела jедну трећину од 300 наjављених свjедока, а за то jе утрошила мање од jедне трећине времена коjе jе добила.
Међу свjедоцима ће бити и генералова супруга Босиљка.
Бранилац Бранко Лукић рекао jе да би Босиљка Младић требало да свjедочи о генераловом боравку у Београду од 14. до 17. jула 1995. године.
У то вриjеме су, према наводима оптужнице, снаге под Младићевом командом „стриjељале око 7.000 муслиманских заробљеника из Сребренице“.
Лукић jе истакао да ће путем исказа Босиљке Младић и других свjедока одбрана доказати да Младић, док jе био у Београду, ниjе могао да командуjе трупама Воjске Републике Српске.
Суђење Младићу биће настављено сутра.
Везане виjести:
КАРЛИЦА: СРПСКА НАСТАЛА НА ОДБРАНИ, А НЕ НА ГЕНОЦИДУ
Обиљежавање дана погинулих и несталих у … – Jadovno 1941.
мерон и хашки трибунал умjесто помирења … – Jadovno 1941.