BANjALUKA, 18. MAJA /SRNA/ – Smrt 12 banjalučkih beba zbog nedostatka kiseonika 1992. godine stravičan je zločin, jer se unaprijed znalo šta će se desiti sa novorođenčadima ako se ne dopremi kiseonik za inkubatore, rekao je danas predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Nedeljko Mitrović.
On kaže da bi za ovaj zločin trebalo pokrenuti postupak protiv odgovornih, te da mu treba dati pravnu, humanitarnu i svaku drugu kvalifikaciju.
Predstavljajući program obilježavanja 20. godišnjice stradanja banjalučkih beba, Mitrović je rekao da će 22. maja, na dan kada je 1992. godine umrla prva beba, biti služen parastos na banjalučkom Novom groblju u 11.00 časova, te položeno cvijeće i održan duhovni recital.
Mitrović je dodao da će obilježavanje biti nastavljeno ispred spomenika 12 beba u centru Banjaluke u 12.00 časova polaganjem vijenaca, a potom obraćanjem zvaničnika.
Na obilježavanje 20 godina od stradanja banjalučkih beba pozvani su najviši zvaničnici Republike Srpske i predstavnici Srpske u zajedničkim institucijama, te ambasadori zemalja članica Savjeta bezbjednosti UN, jer se to tijelo, kao i tadašnji generalni sekretar UN Butros Butros Gali, kako kaže Mitrović, oglušili o apele da se avionom dopremi neophodan kiseonik, jer tada nije bilo kopnenog koridora.
Doktor Dragan Danelišin, autor knjige „Ko njih pita“, u kojoj su opisani ovi događaji iz 1992. godine, kaže da je lako ući u istoriju i da se u istoriju uključio i tadašnji generalni sekretar UN Butros Butros Gali rekavši „ne“ životu.
Podsjećajući da je od 22. maja do 19. juna usljed nedostatka kiseonika umrlo 12 beba, Danelišin je rekao da su apeli upućivani na razne strane i raznim institucijama, ali da avion u kojem se nalazio neophodan kiseonik i koji je bio spreman za poletanje na aerodromu Batajnica kod Beograda nije dobio dozvolu za let.
U to vrijeme bio je stavljen embargo na letove iznad BiH, a koridor kroz Posavinu još nije bio probijen.
Danelišin je istakao da postoje razne spekulacije i neljudskost na pojedinim blogovima na kojima se taj događaj naziva srpskom propagandom.
Doktor Miloš Bajić, tadašnji načelnik banjalučke Pedijatrije, rekao je da, prema Ženevskoj konvenciji, niko nema pravo da dovede u pitanje zdravlje civilnog stanovništva, te da je onaj ko je naredio da se nebo za avion sa kiseonikom zatvori, osudio bebe na smrt.
On je podsjetio da su iz bolnice tada putem medija uputili apel građanima koji posjeduju boce kiseonika da ih dostave na Pedijatriju, a to su uglavnom bili automehaničari, varioci i ljudi sličnih zanimanja.
„Zaista je bio veliki odziv građana. Taj kiseonik je tehnički potpuno različit od onog koji se koristi za inkubatore u kojem su bebe, ali su naše tehničke službe uspjele da ga dovedu u određen stepen upotrebljivosti koji se koristi i pušta kroz cijevi inkubatora“, rekao je Bajić.
Željka Tubić, majka bebe umrle 28. maja, rekla je kroz plač da bi njen sin, da je živ, sutra proslavio 20. rođendan.
Šef Biroa Vlade za odnose s javnošću Vera Sajić, koji je tada radila na banjalučkom Big-radiju govorila je o tome kako je bilo teško i strašno iščekivati i javljati vijesti o umiranju beba.
„To je bilo strašno i to niko nikada ne bi trebalo da doživi“, istakla je Sajićeva.