БАЊАЛУКА, 18. МАЈА /СРНА/ – Смрт 12 бањалучких беба због недостатка кисеоника 1992. године стравичан jе злочин, jер се унаприjед знало шта ће се десити са новорођенчадима ако се не допреми кисеоник за инкубаторе, рекао jе данас предсjедник Републичке организациjе породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић.
Он каже да би за оваj злочин требало покренути поступак против одговорних, те да му треба дати правну, хуманитарну и сваку другу квалификациjу.
Представљаjући програм обиљежавања 20. годишњице страдања бањалучких беба, Митровић jе рекао да ће 22. маjа, на дан када jе 1992. године умрла прва беба, бити служен парастос на бањалучком Новом гробљу у 11.00 часова, те положено цвиjеће и одржан духовни рецитал.
Митровић jе додао да ће обиљежавање бити настављено испред споменика 12 беба у центру Бањалуке у 12.00 часова полагањем виjенаца, а потом обраћањем званичника.
На обиљежавање 20 година од страдања бањалучких беба позвани су наjвиши званичници Републике Српске и представници Српске у заjедничким институциjама, те амбасадори земаља чланица Савjета безбjедности УН, jер се то тиjело, као и тадашњи генерални секретар УН Бутрос Бутрос Гали, како каже Митровић, оглушили о апеле да се авионом допреми неопходан кисеоник, jер тада ниjе било копненог коридора.
Доктор Драган Данелишин, аутор књиге „Ко њих пита“, у коjоj су описани ови догађаjи из 1992. године, каже да jе лако ући у историjу и да се у историjу укључио и тадашњи генерални секретар УН Бутрос Бутрос Гали рекавши „не“ животу.
Подсjећаjући да jе од 22. маjа до 19. jуна усљед недостатка кисеоника умрло 12 беба, Данелишин jе рекао да су апели упућивани на разне стране и разним институциjама, али да авион у коjем се налазио неопходан кисеоник и коjи jе био спреман за полетање на аеродрому Батаjница код Београда ниjе добио дозволу за лет.
У то вриjеме био jе стављен ембарго на летове изнад БиХ, а коридор кроз Посавину jош ниjе био пробиjен.
Данелишин jе истакао да постоjе разне спекулациjе и нељудскост на поjединим блоговима на коjима се таj догађаj назива српском пропагандом.
Доктор Милош Баjић, тадашњи начелник бањалучке Педиjатриjе, рекао jе да, према Женевскоj конвенциjи, нико нема право да доведе у питање здравље цивилног становништва, те да jе онаj ко jе наредио да се небо за авион са кисеоником затвори, осудио бебе на смрт.
Он jе подсjетио да су из болнице тада путем медиjа упутили апел грађанима коjи посjедуjу боце кисеоника да их доставе на Педиjатриjу, а то су углавном били аутомеханичари, вариоци и људи сличних занимања.
„Заиста jе био велики одзив грађана. Таj кисеоник jе технички потпуно различит од оног коjи се користи за инкубаторе у коjем су бебе, али су наше техничке службе успjеле да га доведу у одређен степен употребљивости коjи се користи и пушта кроз циjеви инкубатора“, рекао jе Баjић.
Жељка Тубић, маjка бебе умрле 28. маjа, рекла jе кроз плач да би њен син, да jе жив, сутра прославио 20. рођендан.
Шеф Бироа Владе за односе с jавношћу Вера Саjић, коjи jе тада радила на бањалучком Биг-радиjу говорила jе о томе како jе било тешко и страшно ишчекивати и jављати виjести о умирању беба.
„То jе било страшно и то нико никада не би требало да доживи“, истакла jе Саjићева.