Bećković navodi da je teško poverovati da bi temelj jedne članice NATO-a, najmoćnijeg vojnog saveza na svetu, koja drži pod sankcijama Rusiju – najveću državu na svetu, mogli da ugroze stihovi jednog pesnika.
Pesnik i akademik Matija Bećković, i pored brojnih pretnji, uvreda i hajke koju je pokrenuo Opštinski odbor Demokratske partije socijalista (DPS), a nastavili mediji bliski vlastima, nakon 23 godine ponovo je govorio poeziju u Budvi, gradu koji mu je 1995. godine dodelio književnu nagradu „Stefan Mitrov Ljubiša”. Pred početak njegovog gostovanja ipak su izbili problemi, jer je Budvanka D. Lj. pokušala da na svom zvučniku pusti crnogorsku himnu „Oj, svijetla majka zoro”, nakon čega joj je prišao D. I. i polomio zvučnik.
„Za sada sam prošao bolje od Njegoša. Njemu su srušili grob, a meni će tek da ruše”, kazao je Bećković za „Politiku”.
Pre ove večeri, crnogorski nacionalisti skoro da su se utrkivali u zahtevima da se Bećkoviću zabrani ne samo gostovanje u Budvi, već i ulazak u Crnu Goru. Tako je DPS, čiji je predsednik aktuelni šef države Milo Đukanović, poručio da opoziciona vlast u Budvi pokušava „prekrojiti sadašnjost praveći podele i šireći mržnju, postavljajući na pijedestal one poput Matije Bećkovića”, i da „on ne priznaje državu Crnu Goru, njen jezik, pismo, istoriju, niti ijedan napor usmeren ka boljitku i prosperitetu građana”.
Pojedini su poručivali da će „Bećkovića, osvedočenog neprijatelja Crne Gore”, dočekati jajima, paradajzom i suzavcem, dok je na „Fejsbuku” osvanula pretnja izvesnog Vida Petričevića, koji je napisao „da bi jedna bomba rešila sve”.
Režimski mediji i neki koji za sebe ističu da su nezavisni danima su pisali da je Bećkovićev dolazak „opasan” po bezbednost države i da bi mu trebalo zabraniti ulazak. Bećković je ipak stigao na budvanski trg u okviru festivala „Ćirilicom” i oko sat i po govorio poeziju, ekavicom i ijekavicom.
„Svaki dan slušamo sa svih ekrana da je vreme poezije prošlo i da su pesnici otpevali svoje. Snažan demanti stigao je na kraju avgusta iz Budve sa Trga između crkava. Na poveliki trg nisu mogli da stanu svi koji su došli da slušaju pesnika, sazvučja i satreptaje srpskog jezika”, rekao je Bećković za „Politiku”.
On navodi da je „teško poverovati da bi temelj jedne članice NATO-a, najmoćnijeg vojnog saveza na svetu, koja drži pod sankcijama Rusiju – najveću državu na svetu, mogli da ugroze stihovi jednog pesnika”:
„Kad su svojevremeno ruski pisci potpisivali peticiju da se neki njihov pesnik pusti iz stanice, Solženjicin je odbio da je potpiše, navodeći da robija nikada nije škodila nijednom ruskom pesniku. Neće ni meni nauditi, ni ova, ni druge crne liste na kojima sam se našao otkako sam stupio u javni život. One samo dokazuju da se ništa nije promenilo”, rekao je Bećković.
Ocenjuje i da su Srbi u Crnoj Gori „postali stranci, izvanjci i najzad – okupatori svoje sopstvene zemlje” i dodaje, aludirajući na prigovore budvanskim vlastima da slave „okupatorsku” srpsku vojsku iz 1918. godine:
„Boka se 1918. godine prisajedinila Srbiji pre Crne Gore i Podgoričke skupštine, odmah po oslobođenju od Austrougarske. Boka je bila austrougarska, a srpska vojska je, oslobađajući Budvu, mogla okupirati samo Austrougarsku, ali sva ta butada i šarada nije bezazlena i može izmaći kontroli, kao da neko baca petarde na benzinskoj pumpi. Tako, što rekao Andrić, i rat, ne daj bože, može da se omakne”, naveo je za naš list Bećković.
Budvanska policija je saopštila da je podnela prekršajnu prijavu protiv Budvanina D. I. zbog incidenta uoči početka poetske večeri Bećkovića, ali nije saopštila zašto nije podnela i prijavu protiv građanke D. Lj. Organizatori poetske večeri – Uprava Javne ustanove Biblioteka Budve i Udruženje izdavača i knjižara – saopštili su da su budvanskoj policiji podneli prijavu protiv nje jer je, kako su rekli, „pokušala da remeti održavanje manifestacije”, kao i da će podneti prijave protiv još četiri osobe koje su došle sa namerom da prekinu Bećkovića i gađaju ga raznim predmetima.
Autor: Novica Đurić
Izvor: Stanje stvari
Vezane vijesti: