Istoričar iz Beograda Predrag Marković rekao je da to što je Jugoslavija dva puta propadala može da znači da je od početka bila loša ideja, ali i da su bile prevelike sile koje su se namjerile da je unište.
„Oba puta nije propadala sama od sebe već pod pritiskom nekih velikih sila“, rekao je Marković na tribini „Za i protiv Jugoslavije“, održanoj sinoć u Doboju povodom stotinu godina od završetka Prvog svjetskog rata.
Marković smatra da ne treba biti veliki jugonostalgičar, ali ocjenjuje da je Jugoslavija bila san najboljih ljudi, prvenstveno Srba, koji se nije ostvario.
On je istakao da kritičari Jugoslavije danas najčešće potcjenjuju srpskog političara Nikolu Pašića koji „nije bio naivan državnik tadašnjeg vremena“, te da su se, u međunarodnom smislu, u Jugoslaviji granice Srbije pomjerile 600 kilometara na sjever.
„Ne zaboravite dok su postojali Srbi u Hrvatskoj, da je od najzapadnijeg srpskog sela do slovenačke granice bilo osam kilometara. Ono što nas danas muči to su hrvatski nacionalisti i ustaše, ali oni nisu postojali 1918. godine“, dodao je Marković.
On je naveo da se danas često zaboravlja da bez Jugoslavije Vojvodina ne bi bila srpska, te da bi Srem najvjerovatnije bio dio Hrvatske.
Marković je istakao da su od Jugoslavije najviše profitirali Slovenci, a da su najgore prošli Nijemci i Italijani koji su iz nje nestali.
„Što se Srba tiče, to je komplikovano pitanje jer su oni policentričan narod. Kao što volim da kažem, Banjaluka je jedna srpska prestonica, Beorad je druga a Novi Sad treća“, rekao je Marković.
Marković je dodao da su dobili Republiku Srpsku, što nije malo s obzirom da nisu imali državu zapadno od Drine.
On je naveo da su muslimanski najnapredniji ljudi počekom vijeka smatrali da treba da grade zajedničku državu sa Hrvatima i Srbima, te ocijenio da su drugim raspadom Jugoslavije najviše izgubili Bošnjaci.
Javna tribina „Za i protiv Jugoslavije“ održana je u dobojskom Centru za kulturu i obrazovanje.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti:
Nemanja Dević: Je l’ Sarajevo gdje je nekad bilo
Aleksandar Kostović: Sretno nam 100 godina od oslobođenja Sarajeva