fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Марковић: Југославија је оба пута пропала под притиском великих сила

Историчар из Београда Предраг Марковић рекао је да то што је Југославија два пута пропадала може да значи да је од почетка била лоша идеја, али и да су биле превелике силе које су се намјериле да је униште.

Предраг Марковић

„Оба пута није пропадала сама од себе већ под притиском неких великих сила“, рекао је Марковић на трибини „За и против Југославије“, одржаној синоћ у Добоју поводом стотину година од завршетка Првог свјетског рата.

Марковић сматра да не треба бити велики југоносталгичар, али оцјењује да је Југославија била сан најбољих људи, првенствено Срба, који се није остварио.

Он је истакао да критичари Југославије данас најчешће потцјењују српског политичара Николу Пашића који „није био наиван државник тадашњег времена“, те да су се, у међународном смислу, у Југославији границе Србије помјериле 600 километара на сјевер.

„Не заборавите док су постојали Срби у Хрватској, да је од најзападнијег српског села до словеначке границе било осам километара. Оно што нас данас мучи то су хрватски националисти и усташе, али они нису постојали 1918. године“, додао је Марковић.

Он је навео да се данас често заборавља да без Југославије Војводина не би била српска, те да би Срем највјероватније био дио Хрватске.

Марковић је истакао да су од Југославије највише профитирали Словенци, а да су најгоре прошли Нијемци и Италијани који су из ње нестали.

„Што се Срба тиче, то је компликовано питање јер су они полицентричан народ. Као што волим да кажем, Бањалука је једна српска престоница, Беорад је друга а Нови Сад трећа“, рекао је Марковић.

Марковић је додао да су добили Републику Српску, што није мало с обзиром да нису имали државу западно од Дрине.

Он је навео да су муслимански најнапреднији људи почеком вијека сматрали да треба да граде заједничку државу са Хрватима и Србима, те оцијенио да су другим распадом Југославије највише изгубили Бошњаци.

Јавна трибина „За и против Југославије“ одржана је у добојском Центру за културу и образовање.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Немања Девић: Је л’ Сарајево гдје је некад било

Александар Костовић: Сретно нам 100 година од ослобођења Сарајева

Стотину година од ослобађања и уласка Српске војске

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: