* Зашто?

– Они истрајавају на пропагандној матрици по којој кривица за распад титоистичке Југославије превасходно припада српској страни рата. Тако се прикрива да су титоистичко наслеђе и западни (амерички) чинилац имали пресудни значај у тим догађајима. Повратак националном становишту у српској политици би подвргао преиспитивању таква схватања. Но, он би довео и до преиспитавања многих садржаја политике деведесетих. Отуд није пожељан ни код протагониста те политике. То је једно у бити мањинско интелектуално и политичко становиште. Одлучујуће је да он омета савремено настојање да се – унутар културне прошлости – све српско сведе на србијанско, а да се србијанско претвори у мултикултуралистичко.

* Како тумачите потенцирање југоносталгичарских осећања у Србији, и у чему су замке титоизма данас?

– У обнови унапред одређене српске инфериорности у политичким, националним и културним односима у нашем окружењу: од пристајања на незаконито и насилно одвајање Косова и Метохије од Србије, преко поништавања Републике Српске унутар Босне и Херцеговине, до пристајања на тоталну дискриминацију Срба у Хрватској и Црној Гори.

Недавно смо сазнали да ће Србија и Црна Гора заједнички обележити годишњицу Петра Лубарде. Сликара који је себе 1971. јавно одредио као Србина и који је тражио да његове слике у Паризу буду изложене у павиљону Србије. Тако предајемо црногорској (антисрпској) политици аутентично српско наслеђе, да би оно – у наредном кораку – престало да буде такво. То је чист и скорашњи пример духа самопорицања: у мојој књизи је процењено да ће се то догађати баш око Лубарде.

– Југоносталгија је или сентиментална или инфантилна или инструментална чињеница наше јавне сцене. Код нас је на делу трећи моменат, јер она има владајући карактер само у српском јавном простору.