Beograd mora da zatraži pomoć relevantnih međunarodnih organizacija povodom odluke Zagreba da uputi javni poziv kojim u zakup daje odmarališta i druge nekretnine na Jadranu na koje Srbija polaže pravo prema Sporazumu o sukcesiji, smatra predsjednik skupštinskog Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Miodrag Linta.
On je naglasio da je to sada jedini način, jer je propuštena prilika dok je Hrvatska u pristupnim pregovorima za članstvo u EU pregovarala o poglavljima koja se tiču zaštite ljudskih prava.
Prema njegovim riječima, upućivanje javnog poziva predstavlja nastavak otimanja srpske imovine koja traje već 27 godina i kršenje bečkog Sporazuma o sukcesiji, odnosno aneks G tog sporazuma koji se odnosi na privatnu svojinu i stečena prava.
On je pojasnio da taj član jasno kaže da svim građanima moraju biti priznata i vraćena prava na imovinu koju su imali na dan 30. decembra 1990. godine, a da sva imovina koja je uzeta pod pritiscima i prijetnjama mora biti vraćena.
„Hrvatska ne želi ni bilateralni sporazum o sprovođenju, ni direktnu primenu sporazuma i apelujem da Vlada Srbije napiše izveštaj o otimanju privatne imovine građana i firmi i da taj izveštaj pošalje na adrese svih relevantnih međunarodnih organizacija, prije svega Komitetu za ljudska prava UN, Evropskom parlamentu, Evropskoj komisiji i da ih upozna sa situacijom“, rekao je Linta.
Ministarstvo državne imovine Hrvatske objavilo je prije tri dana javni poziv kojim daje u zakup odmarališta i druge nekretnine na Jadranu na koje Srbija i BiH polažu pravo prema Sporazumu o sukcesiji.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti:
Linta: Provociraju me jer govorim istinu i kritikujem ustaštvo