Београд мора да затражи помоћ релевантних међународних организација поводом одлуке Загреба да упути јавни позив којим у закуп даје одмаралишта и друге некретнине на Јадрану на које Србија полаже право према Споразуму о сукцесији, сматра предсједник скупштинског Одбора за дијаспору и Србе у региону Миодраг Линта.
Он је нагласио да је то сада једини начин, јер је пропуштена прилика док је Хрватска у приступним преговорима за чланство у ЕУ преговарала о поглављима која се тичу заштите људских права.
Према његовим ријечима, упућивање јавног позива представља наставак отимања српске имовине која траје већ 27 година и кршење бечког Споразума о сукцесији, односно aнекс Г тог споразума који се односи на приватну својину и стечена права.
Он је појаснио да тај члан јасно каже да свим грађанима морају бити призната и враћена права на имовину коју су имали на дан 30. децембра 1990. године, а да сва имовина која је узета под притисцима и пријетњама мора бити враћена.
„Хрватска не жели ни билатерални споразум о спровођењу, ни директну примену споразума и апелујем да Влада Србије напише извештај о отимању приватне имовине грађана и фирми и да тај извештај пошаље на адресе свих релевантних међународних организација, прије свега Комитету за људска права УН, Европском парламенту, Европској комисији и да их упозна са ситуацијом“, рекао је Линта.
Министарство државне имовине Хрватске објавило је прије три дана јавни позив којим даје у закуп одмаралишта и друге некретнине на Јадрану на које Србија и БиХ полажу право према Споразуму о сукцесији.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Линта: Провоцирају ме јер говорим истину и критикујем усташтво