Trenutak krštenja u crkvi na Ćipuru, mitropolit Amfilohije kao kum
Dinastija Bušatlija, potomstvo poturčenog srednjeg sina Ivana Crnojevića, za 300 godina je ostavila krvavi pečat u istoriji i sudbini Crne Gore.
Ovogodišnje Sretenje Gospodnje ostaće upisano u analima Mitropolije crnogorsko-primorske po jednom neobičnom krštenju kakvo nije zapamćeno otkad je Ivan Crnojević osnovao prestonicu pod Orlovim kršem i prije 530 godina udario temelje Cetinjskog manastira. Arhijerejski protoprezviter i sekretar Mitropolije Obren Jovanović stavio je krst na čelo Mahmuta Bušatlije, poznatog beogradskog ekonomiste, kojem je kumovao lično mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.
Da sve bude još zanimljivije, Bušatlija je poslednji izdanak te čuvene skadarske dinastičke loze, čiji je rodonačelnik bio Staniša Stanko Crnojević, poturčeni srednji sin crnogorskog vladara Ivana Crnojevića, odnosno direktni potomak glasovitog skadarskog vezira Mahmut-paše Bušatlije, kojem su Crnogorci došli glave u poznatoj bici na Krusima kod Podgorice, 3. oktobra 1796. godine.
Konačno, sve se dogodilo tačno 500 godina pošto je Staniša Stanko Crnojević, kao sandžak-beg Skender Bušatlija, dolazio na Cetinje 1514. godine. Sve to su bili razlozi da mitropolit Amfilohije svom šezdesetosmogodišnjem kumčetu, koje je svojom voljom i željom, bez ičijeg pritiska i nagovora, pri punoj svijesti i savjesti, odlučilo da se vrati vjeri pradjedovskoj, uzme upravo ime i prezime prvog viđenijeg i poznatijeg Crnogorca i Srbina koji je primio islam – Stanka Crnojevića.
Iako taj tihi i skromni čovjek nije želio da od svega ovoga pravi bilo kakvu paradu, već da to bude samo njegov lični, privatni, porodični čin, iako je na tome insistirala i Mitropolija, pa i sam mitropolit Amfilohije, sve je, ipak pobudilo veliko interesovanje i daleko prevazišlo granice privatnosti. „Dan“ je procijenio da je za čitaoce, od samog čina krštenja i onog što je taj događaj pratilo, zanimljivija predistorija, sve ono što je prethodilo ovom činu, saga o potomstvu poturčenog Stanka Crnojevića, koji do danas u predanju slovi kao sinonim nevjere i izdajstva otadžbine. Sve to tim više što su njegovi potomci, paše i veziri koji su se smjenjivali u Skadru, ostavili neizbrisivi, krvavi trag u crnogorskoj istoriji, trag koji se proteže kroz više od tri vijeka. Stoga smo zamolili profesora Predraga Vukića, poznatog cetinjskog istoričara, da za naše čitaoce ispriča tu mučnu storiju.
– Nesumnjivo je da su na istorijskoj sudbini Crne Gore od polovine 15. vijeka pa sve do 1918. godine tri porodice ostavile neizbrisivi pečat. Osim Petrovića, to su, po mom uvjerenju, i Crnojevići i Bušatlije koji predstavljaju ogranak Crnijevića, potomstvo Staniše Stanka Crnojevića, srednjeg sina Ivana Crnojevića koji je primio islam prije više od pet vjekova – kaže Vukić.
Svečani čin krštenja obavljen je u dvorskoj crkvi na Ćipuru, koju je knjaz Nikola Petrović podigao na temelju drevne zadužbine Ivana Crnojevića i u kojoj se nalazi i grob najpoznatijeg izdanka iz te dinastičke loze.
– Evo danas Mahmut Bušatlija vratio se svome domu, svojoj svetinji, vratio se grobu svoga praoca Ivana Crnojevića, i od Mahmuta, evo ga, ponovo, obasjan svjetlošću, istinom i ljubavlju Božjom, postao je Stanko Crnojević – rekao je u kratkoj besjedi Stankov kum mitropolit Amfilohije.
Sjutra: ČIM JE PAO ŽABLjAK, PREDAO SE I SKADAR
Izvor: Dan
Vezane vijesti:
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju II
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju III
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju IV
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju V
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VI
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VII
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VIII
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju IX
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju X
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju XI
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju XII