fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Комеморација у Јадовну

jadovno-komemorcija-spomenik.jpg

Одржана комеморациjа жртвама усташког логора Јадовно, код Госпића. Комеморациjи присуствовали представници жртава, антифашистичких удружења и Срба и Јевреjа у Хрватскоj. У логору jе убиjено 40.000 људи.

У реjону некадашњег усташког логора смрти Јадовно, код Госпића, одржана jе комеморациjа за око 40.000 жртава тог логора коjи jе деловао у пролеће и лето 1941. године.

Комеморациjа jе одржана на месту спомен-обележjа краj Шаранове jаме, у организациjи Српског народног већа (СНВ), Удружења „Јадовно 1941“, Савеза антифашистичких бораца и антифашиста Хрватске (САБА) и Координациjе jевреjских општина Хрватске.

Владика горњокарловачки Герасим служио jе парастос код саме Шаранове jаме и освештао постављену плочу с именима владика и свештеника коjи су били жртве тог логора.

Молитву за мртве изговорио jе главни рабин у Хрватскоj Лучано Моше Прелевић, а положени су и венци код споменика.

Након парастоса и комеморациjе, око 300 учесника скупа, углавном младих људи из Београда и Бањалуке прошло jе стазом дугом десетак километара до самог места некадашњег логора Јадовно и тамо поставило крст и одржало помен жртвама.

Председник СНВ и изасланик председника хрватског Сабора Милорад Пуповац рекао jе „да jе Јадовно страшниjе од свега па и од Јасеновца и да би речи ту требале бити сувишне“.

Он jе рекао да се о томе треба говорити због оних коjи би затрли сећања на жртве довођене из целе НДХ.

„Жртве се негираjу, а нема уџбеника ни људи коjи би говорили истину“, нагласио jе Пуповац.

Он jе додао да треба обезбедити да Јадовно буде обележено спомен подручjе на свим локациjама и на планини Велебиту и на острву Пагу.

Председник Координациjе jевреjских општина Хрватске Огњен Краус рекао jе да треба одржати сећање на жртве како се њима не би манипулисало.

У име Савеза антифачистичких бораца и антифашиста Хрватске Јураj Хржењак рекао jе да Јадовно ниjе довољно истражено, и жртве jош нису поименице наведене.

„Јадовно треба истражити да се спрече манипулациjе и негирање злочина“, рекао jе он и нагласио да се подаци и истраживања разликуjу, али да jе броj врло велик.

Председник удружења „Јадовно 1941“ Душан Басташић рекао jе да потомци жртава не комеморираjу као политичари већ из душе, као и да jе Јадовно први логор смрти на овим подручjима.

Он jе као и сви остали нагласио да усташки покољи нису резултат устанка jер су они извршени два месеца пре устанка.

Присутнима коjих jе било преко хиљаду обратили су се делегациjе организатора као и представници избегличких удружења из Београда. Присутни су били и амбасадор Србиjе у Хрватскоj Станимир Вукичевић и изасланици председника и владе РС као и министар унутрашњих послова РС Станислав Чађо коjи су положили венце.

Пре комеморациjе владика горњекарловачки Герасим са свештенством епархиjа служио jе парастос жртвама и освештао постављену плочу с именима владика и свештеника коjи су били жртве тог логора.

У логору убиjено више од 40.000 људи

Логор Јадовно jе постоjао од маjа до августа 1941. године и у њему jе побиjено преко 40.000 људи, од тога 38.000 Срба.

Шаранова jама jе само jедна од 32 jаме на Велебиту у коjе су бацане усташке жртве логора, коjи jе имао своjе испоставе и у заливима Метаjна и Слана на острву Пагу где су тела жртава, великим делом и жена и деце, бацана у море.

У августу 1941. године усташе су у самом логору побиле око 1.500 људи, а према подацима карловачког историчара Ђуре Затезала око 2.100 су пребациле у друге логоре, међу осталима и Јасеновац коjи jе био у оснивању.

Помен се одржава од 2009. године, а 24. jун jе на предлог Удружења Јадовно 1941. означен као Дан сећања на Јадовно.

Иако се ради на обнови спомен-обележjа, ни данас наjвећи део тела жртва ниjе достоjно сахрањен, било да су у забетонираноj jами у логору, било да су бацани у море око Пага.

Извор: RTS

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: