Предсједник Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребренице Бранимир Којић увјерен је да ће Независна међународна комисија за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији од 1992. до 1995. године радити професионално и објективно и релативно брзо утврдити основне чињенице о рату и страдањима.
Којић је рекао Срни да још нико није осуђен за бројне злочине и масовна убиства српских цивила и заробљених војника, односно вођено је неколико судских процеса и само у једном су починиоци злочина осуђени за појединачна убиства.
„У Сребреници и око ње била су велика српска страдања у првој години рата када су се догодили масовни прогон, убиства и уништавање свега што је српско с циљем етничког нестанка Срба. У тој години убијено је око 80 одсто Срба од 3.267 колико их је укупно погинуло у средњем Подрињу и Бирчу од 1992. до 1995. години“, навео је Којић.
Према његовим ријечима, нико није одговарао ни за злочине у Другом свјетском рату над сребреничким Србима које су починиле усташе међу којима су били локални муслимани.
„То је охрабрило потомке злочинаца да то понове и у посљедњем рату. Уколико не буду одговарали то им је јасан сигнал и подстицај да без одговорности почну нови рат и понове сличне злочине над Србима због којих њихови преци нису одговарали“, каже Којић.
Он је нагласио да је штета што независна међународна комисија за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији од 1992. до 1995. године није формирана раније, али да се нада да ни сада није касно да буде утврђена истина о страдањима.
„Тек када се утврди и прихвати истина о карактеру рата и свим страдањима на подручју ове општине може бити помирења и изградње суживота. Без истине и одговорности нема помирења, повјерења, ни безбједне будућности никоме на овим просторима“, напоменуо је Којић.
Влада Републике Српске именовала је 7. фебруара чланове двије међународне и независне комисије – за страдање свих народа у и око Сребренице од 1992. до 1995. године и за страдање Срба у Сарајеву од 1991. до 1995. године.
Предсједавајући комисије за Сребреницу је Гидеон Грајф, израелски стручњак за истраживање Холокауста.
Осим Грајфа, чланови Комисије за Сребреницу су Аденреле Шинаба из Нигерије, Јуки Оса из Јапана, Роџер Бајард из Аустралије, Зенг Ји из Кине, Ђузепе Закарија из Италије, Маркус Голдбах из Њемачке, Лавренс Арманд Френч из САД и Марија Ђурић из Србије.
Извор: СРНА