Čajetinski profesor istorije Milisav Đenić odužio se svojim zemljacima. Prikupio imena 2.500 palih ratnika iz 18 opština zlatiborskog sreza
Dve udovice, Stojka Srgilović iz Čajetine i Stanka Maca Šukilović iz Šljivovice, ispratile su u vihor Velikog rata po petoricu sinova. Kuće su ostale bez muške glave, nijedan ne htede da ostane kao hranilac, smatrajući da je potrebniji otadžbini.
– Neka ih, neće me, valjda, Bog kazniti, da svi izginu – govorila je Stojka komšijama, opraštajući se od sinova.
Na rastanku, Stankino uzdrhtalo srce izgovorilo je pretešku kletvu vojnicima:
– Sinovi moji, neka vam je srećan put i neka vas Bog čuva. Ali ako budete kukavice, dabogda se nijedan majci ne vratio!
Njima se pridružila i Milenija Rajevac, kad je sinu Radomiru uputila kletvu koja je odzvanjala zlokobnim prizvukom:
– Pođi, sine, ali ako budeš izdao kralja i otadžbinu, dabogda te moje mleko poprelo!
PALI NA BRANIKU
Stotine zlatiborskih majki ostalo je bez dva sina, a desetine su oplakivale po tri junaka. Na braniku otadžbine ostadoše braća Dragutin, Ilija i Joksim Kostadinović, Borisav, Dobrisav i Ranko Kaljević iz Šljivovice, pa Blagoje, Ilija i Mihailo Cerović iz Krive Reke, Anđeljko, Neđeljko i Stojko Spasojević iz Bele Reke, Anđelko, Milinko i Luka Pjevović iz Sirogojna…
Od ove tri majke, dostojne čuvenih Spartanki, jedino se Stanki sudbina osmehnula – s ratišta joj se vratiše sva petorica sinova: Miloš, Dragutin, Čedomir, Ljubomir i Božo. Srgiloviće i njihovu majku sreća nije pratila: sustizale su vesti jedna drugu o pogibiji Miloja, Sretena, Radosava i Vidosava. Svake noći kraj kandila molila je Boga da joj poštedi bar Đorđa. Kad je već bila izubila svaku nadu, jedne noći on dođe iz zarobljeništva. Da srećom ozari i odmeni majku…
Primeri toga s kojim su zanosom majke i ratnici ispoljavali rodoljublje i patriotizam istrgnuti su sa stranica knjige „Zlatibor u Velikom ratu“, Milisava R. Đenića (85),čajetinskog profesora istorije i hroničara toga kraja. Knjigu objavljenu 2006. godine dopunjuje zrncima junaštva i podseća na obavezu da se junaci pamte i spominju.
Predstavljajući udeo Zlatiboraca u odbrani zemlje, njihovo sedmogodišnje krvarenje i teror okupatora, Đenić je prikupio imena više od 2.500 palih ratnika iz 18 opština zlatiborskog sreza, među kojima je i devet sela sadašnje novovaroške opštine na desnoj obali Uvca. Braneći rodnu grudu, oni su, pod zastavom slavom ovenčanog Četvrtog puka, pa Drinske divizije i drugih jedinica, ostavili živote na ratištima od Drine do Krfa, „plavih grobnica“ i logora.
Iz priča saboraca i potomaka, iz požutelih spisa, sa spomen-česama i krajputaša, tumarajući zlatiborskim zabitima i grobljima, Đenić je pleo venac tuge, nesreća, ponosa i čudnih sudbina.
– Čajetinci Todor Pavlović i Ljubomir Ćirović poginuli su od jednog metka dok su na Vračem brdu pripaljivali cigaretu. Od jedne granate na Solunskom frontu poginula su petorica Kremanaca. Radomir Velanac i sin mu Ljubomir umrli su u istom danu: otac u skopskoj, a sin u štipskoj bolnici. Braća blizanci Bogosav i Radoje Milikić iz Jablanice poginuli su istog dana u borbi na Markovici…
Podsećajući na to da je Veliki rat, jedan od najznačajnijih perioda naše novije istorije, bio ponižavajuće zapostavljen u drugoj polovini 20. veka, pa je za samo jedan školski čas trebalo obraditi tu obimnu građu u osmom razredu osnovne škole, dok su za NOB bila izdvojena 33 časa, profesor istorije objašnjava zašto se latio mukotrpnog posla:
– Nasuprot takvoj klimi u društvu, osećao sam dužnost i imao obavezu prema svom zavičaju da se angažujem u prikupljanju građe, sačuvane u narodu, a toliko dragocene u pisanju lokalne istorije. Ponela me je želja da se sačuva uspomena na velike pretke i na to vreme našeg najdubljeg bola, a ujedno i najvećeg ponosa. Trebalo je iskoristiti zadnji čas, pre no što zamru i poslednji glasovi koji su imali mnogo šta kazati, mnoge događaje opisati…
Veoma dragocene podatke Đenić je prikupio o najhrabrijim ratnicima, nosiocima Karađorđeve zvezde, od kojih su na Zlatiboru neki bili zaboravljeni. Među 54 viteza slobode je i trostruki nosilac ordena, armijski general Krsta Smiljanić, komandant Drinske divizije u otvaranju „vrata slobode“ na Kajmakčalanu.
Autor: Dragoljub Gagričić
Izvor: NOVOSTI
Vezane vijesti:
Fotografija tuge: Srpska majka je svaki dan spremala ručak za sina sa fronta, ali ga nije dočekala