fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Како ће ове године бити обележен 11. јул у Сребреници

Игор Црнадак забранио припадницима Министарства спољних послова да учествују у комеморацији у Сребреници, Дураковић га оптужује да је „киднаповао министарство”

Многе куће у Сребреници нису обновљене после рата (Фото Танјуг)
Многе куће у Сребреници нису
обновљене после рата
(Фото Танјуг)

Однашег сталног дописника
Бањалука – Како се ближи 11. јул и 21 годишњица од сребреничке трагедије, све су, осим незараслих рана, опипљивије и етничке поделе између Срба и Бошњака. Варничењу у увек осетљивом питању ратних злочина из протеклог рата овог пута додатно је придонела несмотрена порука бошњачких представника да су државни врх Србије и Српске ове године непожељни у Поточарима.

Многи покушавају да разумеју шта је уистину нагнало Бошњаке да – неочекиваним изјавама о непожељности и претходним условљавањем да Срби прихвате термин геноцид за злочине из јула 1995. године – убаце немир у точак помирења који је након две деценије стидљиво кренуо узлазном путањом. Док једни налазе да се тим сигналима само оголила дубока разједињеност два народа, чији су нервни завршеци најочигледнији баш на почињеним злочинима, други препознају и дневнополитичку позадину у политизацији Сребренице. Све то у коначници за резултат ипак има само приметно удаљавање и изградњу зидова не само између Сарајева и Београда, већ и унутар саме БиХ, што би се, како неки верују, могло испоставити као највећа препрека на путу у ЕУ, који, макар декларативно, сви у БиХ подржавају.

Да Српска има јасан поглед у вези са дешавањима око обележавања злочина потврђује и одлука министра спољних послова у Савету министара БиХ Игора Црнатка који је 4. јула донео одлуку којом је представницима тог министарства забранио да учествују у активностима у вези са комеморацијом у Поточарима. Начелник Сребренице Ћамил Дураковић на то каже да Црнадак треба да поднесе оставку јер је „киднаповао министарство спољних послова”.

„Његова реакција је потврда да сам био у праву, јер својим изјавама показује да је у позадини свега жеља да односи са суседима никада не буду добри и да увек имамо неку врсту напетости, посебно између Бошњака и Срба”, примећује Црнадак.

И Милорад Додик, председник РС, који је прошле године неколико дана пре званичне комеморације одао пошту сребреничким жртвама, ове године неће бити у Поточарима. „Разумем димензију бола и страдања, али у димензији политизације не желим да учествујем. Из РС нико неће ићи на то обележавање”, каже.

Овогодишње заоштравање почело је и пре изјаве о непожељнима у Сребреници. Дураковић је и раније прилично тврдо и свађалачки наступао, између осталог поручујући како ће ако Србин буде нови начелник Сребренице поред Поточара бити саграђена црква. Тако је и створена несношљива атмосфера у којој се годину дана од напада каменицама на српског премијера у Поточарима – који је пред жртвама злочина погнуо главу, а потом и тој општини донирао новац грађана Србије – уместо одговора ко је крив за напад и покушаја за нови искорак у помирењу, ствари враћају уназад.

Уместо заједничког одавања поште на свим местима страдања, ове године ће и саме комеморације бити једнонационалне, као и сама виђења ратних дешавања која се као и ранијих година крећу од сарајевских оптужби да се „неигра геноцид који треба да буде бол целог света”, до перцепције српске јавности да се број жртава преувеличава и да се политизацијом трагедије настоје засенити невине српске жртве из протеклог рата, па и злочини у Јасеновцу током Другог светског рата и тако ојачати политички легитимитет ратним циљевима Бошњака у захтевима за развлашћивање РС.

Извор: ПОЛИТИКА

 

Везане вијести:

Истина о геноциду: У Сребреници крвнички убијена 3.262 Србина!

Дураковић опет провоцира: Напад на Вучића је циркус!

Шира слика замућена: Приче о Сребреници засениле страдања Срба

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: