fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Изложба о Јасеновцу у Kраљеву

У Народном музеју Kраљево синоћ је поводом обележавања 29.новембра као датума када је пре 75 година Kраљево ослобођено у II светском рата,приређена изложба „Јасеновац –право на незаборав“.

Фото: Зоран Николић

Ради се о изложби која је јануара 2018. била постављена у Палати Уједињених нација у Њујорку,као до тада највећа изложба свих времена у овом здању, са бројним експонатима тешким чак седам тона.

У Kраљеву је синоћ, представљен само део екпоната те изложбе која је настала као плод вишегодишњег труда и рада Међународне експертске групе„ГХ-Стоп ревизионизму“ коју предводи проф. др Гидеон Грајф експерт за холокауст из Израела.

Изложба у Kраљеву је организована захваљујући несебичној помоћи Министарства спољних послова Србије а на њеном отварању говорио је Фабијан Вендрих, члан Међународне експертске групе„ГХ-Стоп ревизионизму“ и лични,специјални, изасланик професор др Гидеона Грајфа.

Он се захвалио граду Kраљеву што је препозанта важност ове теме и саме изложбе која доприноси јачању културе сећања додавши:

„Приликом свог формалног образовања у Холандији чуо сам за Аушвиц а не и за Јасеновац, Аушвиц Балкана.

О томе сам чуо први пут,доласком у Србију да бих касније сазнао више, па и од самог професора Грајфа који је у својој обимној мултидисциплинарној студији „Јасеновац – Аушвиц Балкана – Усташка империја окрутности“ бавећи се на чак 750 страна, поређењем ова два логора из ИИ светског рата, као експерт за геноцид ,навео чак 57 модела убијања у Јасеновцу.

Логором су управљале усташе, хрватска, фашистичка организација која је била верни савезник немачких нациста и Немачке током читавог ИИ светског рата.

Зато је професор Грајф осетио потребу да, овом књигом, изгради чврсти српско –јеврејски зид памћења који треба да буде снажна брана неумесним и неутемељеним покушајима ревизионизма као својеврног прекрајања историје.

Сведоци смо разних модела ревизионистичких тенденција, па тако и величања усташтва на разним местима и скуповима попут ,рецимо, оног у Блајбургу који је, данас, највеће окупљање неонациста у Европи.“

Посебну пажњу бројних посетилаца на изложби у Kраљеву привукла су потресна сведочанства двоје преживлеих логораша из Јасеновца и Јастребарског, усташког логора за децу чији су родитељи већ бли жртве њиховог терора широм Хрватске и других окупираних територија.

Kраљевчанима су се обратили Јелена Бухач Радојчић и Гојко Рончевић Мраовић изневши своја сведочења о тим стратиштима где су били, као деца узраста од 6 до 8 година.

Поред потресних сведочења о страдањима њихових комплетних породица и родбине обоје су, на крају својих излагања, уз захвалност за организовање изложбе и у седишту Уједињених нација и данас у Kраљеву,захвалили професору др Гидеону Фрајфу за његову књигу,пожелевши му скори опоравак и излазак из болнице у Холандији, због чега се, данас, није појавио у Kраљеву.

И они су нагласили значај свих активности које доприносе снажењу културе сећања као бране ревизионизму и повампирењу фашистичких идеологија.

После отварања изложбе у Народном музеју Kраљева представљена је књига „Страшно и срамно“ генерала Милисава Секулића, у којој су сабрана сведочанства преживелих из логора на територији бивше Југославије у Другом светском рату.

Поред ове изложбе Kраљево ће свој Дан ослобођења, 29.новембар сутра обележити и другим манифестацијама: полагањем венаца на Споменик ослободиоцима Kраљева, Свечаном академијом у Скупштини града , на којој ће говорити историчар проф. др Предраг Марковић и промоцијом књиге Милоша Тимотијевића „Злато четника и партизана – деконструкција једног мита“ о којој ће, поре аутора, у Народном музеју Kраљева сутра у 19 часова, говорити уредник Борислав Челиковић и рецезент књиге др Владимир Димитријевић.

Извор: DANAS

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: