fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Изабрано најбоље рјешење за Меморијални центар у Доњој Градини

Доња Градина
Доња Градина

На конкурсу за израду идејног урбанистичко-архитектонског рјешења Меморијалног центра у Спомен-подручју Доња Градина награђена су два рада – архитектонско-пројектних бироа „Полис“ и „А плус Б архитекти“ из Бањалуке.

Министар просвјете и културе Републике Српске Дане Малешевић рекао је да су изабрана два рада јер као засебне цјелине нису били комплетни, па ће заједно чинити идејно рјешење.

Малешевић је навео да је расписивањем овог конкурса Министарство почело реализацију једног од приоритених задатака – да на достојанствен начин сачува од заборава страшна људска страдања која су се десила у Доњој Градини.

„Овај простор представља највеће стратиште јасеновачких логора и са становишта изучавања злочина геноцида на балканским просторима један је од најзначајнијих локалитета“, рекао је Малешевић на конференцији за новинаре у Бањалуци.

Малешевић је нагласио да је Меморијални центар у Спомен-подручју Доња Градина изузетно значајан пројекат јер ће захваљујући томе бити изграђено мјесто на којем ће се вршити стална изучавања, представљати историјска грађа, али и сјећати на геноцид и холокауст.

Он је појаснио да је у оквиру овог центра планиран прилазни плато са макетом логора Јасеновац и подручја Доња Градина, музеј, административни и образовно – истраживачки центар са техничким блоком, плато за комеморације и манифестације, вјерски објекти Срба, Јевреја и Рома и споменик жртвама и споменик настрадалој дјеци.

Према његовим ријечима, Доња Градина представља знаменито мјесто, непокретно културно добро од изузетног значаја за Републику Српску.

Говорећи о пакету који је стигао на адресу Министарства као пријава на конкурс, а састојао се од модела усташког „У“ са укрштеним камом и маљем, Малешевић је рекао да је истрага у току.

„Пакет је стигао поштом, а полиција истражује одакле је стигао. Обавијестили смо јавност када се то десило и цијела Влада је такав чин осудила“, појаснио је Малешевић и додао да због истраге не може ништа више коментарисати.

Предсједник жирија, који је оцјењивао радове, Милица Котур рекла је да ће Меморијални центар бити цјелина на површини од 4,5 хектара која ће створити услове да Доња Градина постане мјесто сталног изучавања и презентације историјске грађе и сјећања на геноцид и холокауст.

Котур, која је и вршилац дужности помоћника министра за културу, сматра да је то цивилизацијски дуг према жртвама овог страшног губилишта.

Замјеник предсједника жирија Слободан Малдини појаснио је да овај архитектонско-урбанистички пројекат треба да представи комплекс који има регионални значај.

Малдини је истакао да учесници конкурса углавном нису добро схватили услове који се односе на вјерске објекте.

„Након анализе пристиглих радова, опредијелили смо се да издвојимо два са неспорним квалитетима, али су недоречена у неким аспектима. Зато смо донијели одлуку да, умјесто првонаграђеног, извршимо придруживање другопласираног и трећепласираног и од та два рјешења формирамо извођачко рјешење“, додао је Малдини.

Према његовим ријечима, рад бироа „Полис“ је веома детаљно представио архитектонски објекат образовно – истраживачког центра у чијем саставу се налази музеј, галерија, прихватни центар за посјетиоце, те је много урадио на питању рјешавања архитектуре и микроурбанизма самог комплекса, док су „А плус Б архитекти“ најбоље ријешили питање главне вратнице и скулптурске композиције.

На конкурс је пристигло шест радова. Другопласирани је награђен са 15.000 КМ, а трећепласирани са 10.000 КМ.

Конкурс за израду идејног урбанистичко-архитектонског рјешења Меморијалног центра у Спомен-подручју Доња Градина био је отворен од 27. јула до 9. новембра 2015. године.

 

Извор: srna

 

Везане вијести:

ТЕНДЕР ЗА ИДЕЈНО РЈЕШЕЊЕ МЕМОРИЈАЛНОГ ЦЕНТРА

РАСПИСАН КОНКУРС ЗА ИЗРАДУ ИДЕЈНОГ РЈЕШЕЊА

Макета са усташким знаком – увреда јасеновачким жртвама

 

 

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: