fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

И ове године одвојене комеморације у Јасеновцу

И ове године комеморација 22. априла поводом пробоја из логора Јасеновац биће подељена. Државној комеморацији неће присуствовати представници јеврејских општина, ни представници Срба. Пошту жртвама одаће одвојено.

Јасеновац Фото: РТРС
Јасеновац Фото: РТРС

Пошта жртвама у сенци политике и овај пут. Седамдесет две године касније, у месту страдања стотина хиљада људи, плоча са усташким поздравом „За дом спремни“ коју су поставили хрватски ветерани стоји од новембра. Упркос одлуци Сабора и иницијативи Српског нардоног вијећа – није уклоњена.

„Нема помака још увек, имамо неколико дана пред собом, да ли ће власти у међувремену нешто урадити, то за сада не знамо. Како ствари за сада стоје, ми из СНВ-а ћемо заједно са Савезом антифашистичких бораца одржати комеморацију у суботу“, каже председник СНВ-а Милорад Пуповац.

Због тога на државну церемонију неће ни опозициони СДП. Координацију јеврејских опшина Хрватске не би задовољило уклањање плоче. Догађа се релативизација усташтва и за то, кажу, нема казне. Комеморација ће бити два дана касније. Подржавају их у томе у Србији.

„И ми ћемо ценити и прихватити њихове разлоге, због чега је то 24. а не неки други дан“, каже Роберт Сабадош из Савеза јеврејских општина Србије.

Представници Јеврејских општина нису учествовали ни у обележавању Међународног дана сећања на Холокауст, које је организовала Влада Хрватске.

„Мора се на достојанствен начин обележити, да се зна да је порука свих – сетимо се жртава, дајмо им поштовање, али следећој генерацији, која не зна ништа у вези са тим, да дамо лекцију живота – шта се не сме радити“, каже Сабадош.

Нешто више од 1.000 логораша било је у Јасеновцу тог 22. априла. До слободе је стигло њих нешто више од 100.

Извор: РТС

Везане вијести:

Обиљежавање 72 године од страдања жртава усташког злочина

Због усташког поздрава бојкотују комеморацију у Јасеновцу

Антифашисти организују комеморацију 23. априла

Због толерисања усташтва Бет Израел неће на комеморацију у Јасеновац

Дневник заблуда: Споменици раздора

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: