fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

И ДУНАВ ИМА ПЛАВУ ГРОБНИЦУ: Епархија Бачка о изградњи цркве у новосадском насељу Лиман, посвећене жртвама рације 1942.

Храм који ће бити изграђен у новосадском насељу Лиман, у близини купалишта Штранд, биће посвећен Светим мученицима бачким пострадалим у погрому нашег народа у Бачкој од 1941. до 1944. године, нарочито у Новосадској рацији.
И ДУНАВ ИМА ПЛАВУ ГРОБНИЦУ: Епархија Бачка о изградњи цркве у новосадском насељу Лиман, посвећене жртвама рације 1942.
Место где је планирана изградња нове светиње/ Канонизовани Мученици бачки, Фото Приватна архива Новости

Пише: Ј. Симић

То ће га с правом, сврстати у ред здања од изузетног духовног, културног и националног значаја. Изградњом храма Светих мученика бачких и планираном изградњом Меморијалног центра жртава погрома у Бачкој овај, до сада неуређени део обале Дунава ће, између осталог, постати уређена културно-просторна целина дефинисана културом сећања на страдање свих Новосађана и биће својеврсни прворазредни подсетник да Плава гробница и ту постоји.

Оваквом поруком за јавност огласила се јуче Епархија бачка после најаве градских власти у Новом Саду и градоначелника Милана Ђурића о плану изградње храма у близини градског купалишта Штранд на Дунаву.

И док, раме уз раме са Покретима „Доста је било“ и „Браво“, странка Ненада Чанка ЛСВ, већ неколико дана заредом осуђује изградњу цркве, а јуче је причу са Лимана пребацила на зрењанински терен поруком да „власт гаси школе, а диже цркве“, из Владичанског двора у којем столује Његово преосвештенство владика бачки Иринеј, послата је радосна порука.

– Са великом радошћу примили смо информацију да ће се пред одборницима Скупштине Града Новог Сада 5. марта наћи предлог за израду плана генералне регулације рекреативног подручја Штранд-Кабел. Тиме је учињен први корак ка реализацији вишедеценијске жеље и иницијативе православних верника који живе на Лиману да коначно добију своју парохијску цркву – наведено је у саопштењу Епархије.

Мађарски фашисти током Рације, Фото Архив града Новог Сада
Лешеви жртава проналажени на обалама Дунава, Фото Архив града Новог Сада

Осим тога, будући свети храм, како најављују из Епархије, као бисер дунавске обале биће и аутентичан заветни спомен-храм посвећен новојављеним Светим мученицима бачким пострадалим у погрому а нарочито у Новосадској рацији.

– Чврсто верујемо да ћемо се, милошћу Божјом и трудом добронамерних људи, по оној Његошевој и народној крилатици да Бог прегаоцу даје махове, у што скорије време сабрати на овом светом месту ради освећења темеља храма Светих мученика бачких, заједно са свим верницима Новог Сада и свим људима добре воље – наведено је на крају поруке Епархије бачке.

Подсетимо, погром у Јужној Бачкој над цивилним становништвом, претежно Србима и Јеврејима, извршили су 1942. године, мађарски фашисти током окупације у време Другог светског рата. Рација је спроведена на православни Божић у тринаест шајкашких насеља од Чуруга до Бечеја када је масакрирано 2.563 људи. Убијани су у црквама, у домовима, на улицама, бацани под лед Тисе. Затим је за само три дана, од 21. до 23. јануара, 1.246 Новосађана убијено на обали Дунава или гурнуто под лед.

Седиште Епархије бачке у Новом Саду, Фото Епархија
Захвалност Асиелу и Ђурићу

УЗ изразе благодарности градоначелнику Новог Сада Милану Ђурићу и Граду Новом Саду на спремности да одговоре на духовне потребе верног народа Лимана и Новог Сада, Епархија бачка нарочиту захвалност упутила је Исаку Асиелу, врховном рабину Србије, који је у име своје верске заједнице упутио писмо подршке за изградњу овог храма преосвећеном епископу бачком господину др Иринеју.

Молитвено сећање – 23. јануара

СВЕТИ мученици бачки, пострадали у погрому и Новосадској рацији и епископ бачки Иринеј Ћирић (1884-1955) који је спасао 3.000 српске деце и мајки из мађарског логора Шарвар, канонизовани су 2022. у Саборном храму у Новом Саду на светој архијерејској литургији коју је служио Његова светост патријарх српски Порфирије. За дан обележавања молитвеног сећања на њих одређен је 23. јануар.

Извор: НОВОСТИ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: