fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Хрватска да прекине са оживљавањем усташтва

Тужба против Хрватске за надокнаду штете од 3,5 милијарди долара, коју су Срби, Роми и Јевреји претрпјели у Независној Држави Хрватској имаће позитиван ефекат, без обзира на њен исход, оцијенио је за Срну директор Документационо-информационог центра „Веритас“ Саво Штрбац.

Усташе са жртвом
Усташе (архивска слика)

Он је истакао да ће ова тужба цијелом свијету скренути пажњу на то шта се Србима, Јеврејима и Ромима догодило у НДХ и на оживљавање усташтва у Хрватској.

„Ово је интересантна тема и вратиће, свакако, размишљања цијелог свијета и на рат из деведесетих година прошлог вијека. Преиспитиваће се улога НДХ и шта је то што Хрвати данас оживљавају. Без обзира на то што се они ограђују у Уставу, у пракси се оживљава усташтво. Неко мора зауставити Хрватску у оживљавању тог зла“, рекао је Штрбац.

Он је оцијенио да ће читав овај поступак натјерати Хрвате да убрзају неке поступке у самој Хрватској као што је враћање имовине одузете током НДХ и Јеврејима и Србима, на чему је врло мало или скоро ништа урађено, а постоје захтјеви који само чекају.

Штрбац је напоменуо да је Хрватска враћала имовину коју су комунисти национализовали, али не и ону одузету у вријеме НДХ од Срба и Јевреја – некретнине по Загребу и другим градовима Хрватске.

Он је истакао да ће се због овог поступка још шире у свијету разговарати о томе шта се десило са Србима, Јеврејима и Ромима на подручју Хрватске, што ће подстаћи право суочавање са прошлошћу.

„Недавно оснивање Вијећа за суочавање са прошлошћу само је мудролија премијера Хрватске Андреја Пленковића – нећемо скидати усташке ознаке са плоча у Јасеновцу него ћемо формирати неко вијеће са разноразним научницима, па имају годину дана да предложе влади која знамења из тоталитаристичких режима се не смију користити, а дотле слободно ничу плоче са усташким обиљежјима, а на утакмицама се скандира `Убиј Србина!` и `За дом спремни!`“, рекао је Штрбац.

Директор „Веритаса“ сматра да ће, без обзира на исход, ова тужба бити „велики наук“ за Хрватску.

„Ово је, на неки начин, први рачун за Хрватску за то што ради – оживљава усташтво на свим нивоима и у влади и парламенту. Ово је порука да би било боље да прекину са тим, јер је то зло које не би требало ни величати, ни тежити да се понови“, рекао је Штрбац.

Он је примијетио да Хрватска већ има искуства са сличним тужбама у Америци, као и једном пред судом у Стразбуру које су одбијене и да ће у свом одговору суду у Чикагу оспоравати прво надлежност суда, па основаност тужбе.

Према његовој оцјени, иако је мала шанса да се прихвати тужба, овај случај је ипак другачији јер се „расправља пред америчким судом, а то је јаче него пред судом УН“, а и случај је привукао веома велику пажњу медија.

Штрбац је истакао да поставља и питање обештећења за душевне боли за страдање људи и указао да би Хрватска „требало да се угледа на свог ментора из времена НХД – Њемачку, јер су Нијемци исплаћивали накнаде људима који су претрпјели тортуре и били у нацистичким логорима, а у питању је било доста новца.

Он истиче да у том контексту није довољно то што Хрватска каже да је у преамбули Устава написала да је ЗАВНОХ основ садашње државе и да се ограђује од НХД.

„Мислим да би Њемачка, која им је увијек била узор, требало да то буде и сад и да кад се суоче и признају шта се десило за вријеме НДХ Србима, Јеврејима, Ромима, па и антифашистима Хрватима, па кад их, као Нијемци, обештете и за душевне боли, да ће тек онда раскинути са том НДХ-зијом“, каже Штрбац.

Он каже да је тужбу против Хрватске поднијело седморо људи из Чикага: Лизабет Лалић, Младен Ђуретић, Роберт Предраг Гаковић, Вељко Миљуш, Богдан Кљаић, Данијел Пјевић и Давид Леви.

Штрбац је објаснио да, супротно наводима неких медија, нико од њих није био у групи од пет људи који су пред судом у Чикагу тужили америчку компанију МПРИ због геноцида над Србима у „Олуји“.

„Од свих њих мени је познат једино Кљаић. Ако је то тај исти, он је био једно вријеме предсједник Организације крајишких Срба и појављивао се на разговорима са адвокатима који су заступали Крајишнике, али није био међу пет подносилаца тужбе“, рекао је Штрбац.

Хрватској је недавно уручена групна тужба за надокнаду штете од 3,5 милијарди долара, коју су Срби, Роми и Јевреји претрпјели у Хрватској у Другом свјетском рату, а исплата надокнаде тражи се за жртве, њихове насљеднике и родбину.

Извор: СРНА

Ознаке: САД, тужба, геноцид, Срби, Јевреји, Роми, Други свјетски рат, Хрватска

Везане вијести:

Басташић: Тужба против Хрватске ће тешко успјети

Европска Хрватска плаћа за Павелићеве злочине

Жртве усташког режима траже од Хрватске 3,5 милијарди долара

Од Хрватске траже 3,5 милијарди долара одштете за Србе, Роме и Јевреје жртве НДХ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: