Vlada u Podgorici predložila Unesku da ovu instituciju uvrsti na spisak kulturne baštine čovečanstva a da nije spomenula da je reč i o nasleđu hrvatske manjine, prigovaraju iz Zagreba
Od našeg stalnog dopisnika
Podgorica – Poslanica u Evropskom parlamentu Marijana Petir nedavno je tražila od Evropske komisije da zaštiti nematerijalnu kulturnu baštinu hrvatskog naroda u Crnoj Gori. Na ovaj potez se odlučila nakon što je Vlada Crne Gore predložila da se Bokeljska mornarica, najstarija pomorska institucija na svetu, uvrsti u Uneskov reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovečanstva bez spominjanja toga da se radi o baštini hrvatske nacionalne manjine.
Crna Gora je samostalno podnela nominaciju, iako Kotorska biskupija i zvanični Zagreb smatraju da su Crna Gora i Hrvatska morale „zbog specifične istorije i baštine mornarice” da podnesu zajedničku nominaciju. Hrvati iz Crne Gore su kontaktirali s Petirovom i zamolili je da ovu priču digne na nivo Evropske unije.
„Hoćete li i na koji način reagovati prema Crnoj Gori kao zemlji kandidatkinji da zajedno s Hrvatskom nominuje Bokeljsku mornaricu za Unesko, uvažavajući pripadnost mornarice katoličkoj tradiciji i hrvatskom narodu”, navodi se u poslaničkom pitanju koje je Petirova uputila Evropskoj komisiji.
Ona je dodala da je „Bokeljska mornarica deo katoličke tradicije u Boki Kotorskoj, što se ogleda i u samom statutu mornarice, koju su, u najvećoj meri, od 1860. godine, sačuvali i baštinili kao nematerijalno kulturno i duhovno nasleđe pripadnici Katoličke crkve i hrvatskoga naroda, ne umanjujući značaj i doprinos svih ostalih”.
Da to pitanje nije bez značaja, posvedočio je i predsednik crnogorske vlade Duško Marković koji je crnogorskom parlamentu rekao: „Crna Gora, kao država koja baštini multikulturalnost kao osnovnu vrednost, svoje celokupno nasleđe tretira integralno, celovito, ne deleći ga prema nacionalnoj pripadnosti. Jer, reč je o kulturnim vrednostima koje pripadaju građanima, celom društvu, i sa kojima svako ima pravo da se identifikuje.”
Poslanik Hrvatske građanske inicijative u crnogorskom parlamentu Adrijan Vuksanović dodao je da je Ministarstvo kulture prilikom kandidovanja Bokeljske mornarice za Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog blaga, „izostavilo u samom tekstu kult Svetog Tripuna i ime hrvatskoga naroda”.
Marković je na to rekao da „nakon kandidature za Unesko reprezentativnu listu, ovo kulturno dobro pripadaće i svim građanima sveta, pa je ’prisvajanje’ od bilo koje strane u ovom slučaju izlišno”.
„Bokeljska mornarica je kulturno dobro koje je starije od pojave nacionalnih država na Balkanu, odnosno predstavlja nasleđe koje je opstalo uprkos brojnim društveno-istorijskim okolnostima i kulturnim uticajima. Bokeljsku mornaricu je održala lokalna zajednica Boke Kotorske, prenosivši je sa generacije na generaciju, i svedočeći o istorijskim i simboličkim vrednostima mirnodopskog pomorstva u Boki Kotorskoj”, saopštio je Marković i dodao da je, polazeći od činjenice da je čuvar vrednosti Bokeljske mornarice lokalna zajednica, Ministarstvo kulture u pripremi Nominacionog dosijea od samog početka aktivno uključilo i samu organizaciju koja čuva tradiciju Bokeljske mornarice.
On je pojasnio da je celokupan proces pripreme prijavnog teksta sproveden u saradnji predstavnika Ministarstva kulture, Uprave za zaštitu kulturnih dobara i Bokeljske mornarice.
„Kola Bokeljske mornarice su neraskidiva od kotorskog Starog grada i sama predstavljaju jedno od najreprezentativnijih kulturnih dobara Crne Gore. U tekstu Nominacionog dosijea ne spominje se nijedan narod, pa nema razloga da se ovako važnom zahtevu, kakav je nominacioni dosije, daju ili nameću sadržaji koji mogu stvarati nejasnoće i predstavljati opterećenje za sam proces odlučivanja i potvrđivanja”, zaključio je Marković.
Autor: Novica Đurić
Izvor: POLITIKA
Vezane vijesti:
Nedeljković: Bokelji i Boka Kotorska u listu ,,Dubrovnik” od …