Влада у Подгорици предложила Унеску да ову институцију уврсти на списак културне баштине човечанства а да није споменула да је реч и о наслеђу хрватске мањине, приговарају из Загреба
Од нашег сталног дописника
Подгорица – Посланица у Европском парламенту Маријана Петир недавно је тражила од Европске комисије да заштити нематеријалну културну баштину хрватског народа у Црној Гори. На овај потез се одлучила након што је Влада Црне Горе предложила да се Бокељска морнарица, најстарија поморска институција на свету, уврсти у Унесков репрезентативни попис нематеријалне културне баштине човечанства без спомињања тога да се ради о баштини хрватске националне мањине.
Црна Гора је самостално поднела номинацију, иако Которска бискупија и званични Загреб сматрају да су Црна Гора и Хрватска морале „због специфичне историје и баштине морнарице” да поднесу заједничку номинацију. Хрвати из Црне Горе су контактирали с Петировом и замолили је да ову причу дигне на ниво Европске уније.
„Хоћете ли и на који начин реаговати према Црној Гори као земљи кандидаткињи да заједно с Хрватском номинује Бокељску морнарицу за Унеско, уважавајући припадност морнарице католичкој традицији и хрватском народу”, наводи се у посланичком питању које је Петирова упутила Европској комисији.
Она је додала да је „Бокељска морнарица део католичке традиције у Боки Которској, што се огледа и у самом статуту морнарице, коју су, у највећој мери, од 1860. године, сачували и баштинили као нематеријално културно и духовно наслеђе припадници Католичке цркве и хрватскога народа, не умањујући значај и допринос свих осталих”.
Да то питање није без значаја, посведочио је и председник црногорске владе Душко Марковић који је црногорском парламенту рекао: „Црна Гора, као држава која баштини мултикултуралност као основну вредност, своје целокупно наслеђе третира интегрално, целовито, не делећи га према националној припадности. Јер, реч је о културним вредностима које припадају грађанима, целом друштву, и са којима свако има право да се идентификује.”
Посланик Хрватске грађанске иницијативе у црногорском парламенту Адријан Вуксановић додао је да је Министарство културе приликом кандидовања Бокељске морнарице за Унескову листу нематеријалног културног блага, „изоставило у самом тексту култ Светог Трипуна и име хрватскога народа”.
Марковић је на то рекао да „након кандидатуре за Унеско репрезентативну листу, ово културно добро припадаће и свим грађанима света, па је ’присвајање’ од било које стране у овом случају излишно”.
„Бокељска морнарица је културно добро које је старије од појаве националних држава на Балкану, односно представља наслеђе које је опстало упркос бројним друштвено-историјским околностима и културним утицајима. Бокељску морнарицу је одржала локална заједница Боке Которске, преносивши је са генерације на генерацију, и сведочећи о историјским и симболичким вредностима мирнодопског поморства у Боки Которској”, саопштио је Марковић и додао да је, полазећи од чињенице да је чувар вредности Бокељске морнарице локална заједница, Министарство културе у припреми Номинационог досијеа од самог почетка активно укључило и саму организацију која чува традицију Бокељске морнарице.
Он је појаснио да је целокупан процес припреме пријавног текста спроведен у сарадњи представника Министарства културе, Управе за заштиту културних добара и Бокељске морнарице.
„Кола Бокељске морнарице су нераскидива од которског Старог града и сама представљају једно од најрепрезентативнијих културних добара Црне Горе. У тексту Номинационог досијеа не спомиње се ниједан народ, па нема разлога да се овако важном захтеву, какав је номинациони досије, дају или намећу садржаји који могу стварати нејасноће и представљати оптерећење за сам процес одлучивања и потврђивања”, закључио је Марковић.
Аутор: Новица Ђурић
Извор: ПОЛИТИКА
Везане вијести:
Недељковић: Бокељи и Бока Которска у листу ,,Дубровник” од …