Rijeka Crnojevića
U štampariji Crnojevića je 1494, samo 38 godina pošto je Gutemberg pronašao ovo čudo civilizacije, štampan Oktoih, prva ćirilična knjiga na slovenskom jugu.
Godine 1485. sjedište Zetske mitropolije je izmješteno iz manastira Sveti Nikola sa Riječkog grada, odnosno sa Oboda iznad Rijeke Crnojevića, u novi Cetinjski manastir. Tako se, od 1485. godine sjedište Zetske, a od 1500. Crnogorske mitropolije trajno i neprekidno nalazi u Cetinjskom manastiru, ističe istoričar Predrag Vukić.
– Zanimljivo je da je Ivan Crnojević osnivačkom poveljom Cetinjskom manastiru namijenio i određene posjede: oko dvije trećine Cetinjskog polja, solane u Grblju, mlinove na Rijeci Crnojevića, kao i neka imanja u Dobrskom Selu i Ceklinu. Uz to, Cetinjski manastir je dobio i Lovćen, odnosno katune i pašnjake na ovoj planini.
Ivan Crnojević je umro 3. jula 1490. godine i sahranjen je u prvobitnom Cetinjskom manastiru na Ćipuru (naziv je grčkog porijekla, a ima značenje: vrt, bašta, pa se zato jedna livada, nekadašnja njiva ispred Cetinjskog manastira i danas zove Vladičina bašta). Po nekim podacima, i sam Ivan Crnojević se pred smrt zamonašio i upokojio se kao monah Jov, mada to nije sasvim sigurno i dokazano – kaže Vukić.
Ivana Crnojevića je na prestolu naslijedio najstariji sin Đurađ, koji je upravljao Gornjom Zetom šest godina, do 1496. Pročuo se i najzaslužniji je po tome što je 1493. godine iz Venecije dobavio štampariju, u kojoj će godinu dana kasnije, odnosno samo 38 godina pošto je Gutemberg pronašao ovo čudo civilizacije, biti štampan Oktoih, prva ćirilična knjiga na slovenskom jugu.
Prvo je smjestio na Obod, odnosno na Riječki grad, a kasnije će je premjestiti na Cetinje. Oko toga, inače, traju nedoumice: jedni smatraju da je štamparija premještena na Cetinje 1494, ali ima i onih koji dokazuju da je ona od prvog dana radila na Cetinju, uprkos činjenici da su se na Rijeci Crnojevića, u zidini na padini pored manastira Svetog Nikole na Obodu, sve do Drugog svjetskog rata mogla naći olovna slova ove štamparije, koja su pojedini mještani čuvali kao veliku relikviju. Bilo kako bilo, tek u toj štampariji kojom je rukovodio jeromonah Makarije – imao je i sedam pomoćnika – štampano je pet bogoslužbenih knjiga: Oktoih prvoglasnik, Oktoih petoglasnik, Molitvenik ili Trebnik, Psaltir i Četvorojevanđelje (samo je na Psaltiru naglašeno da je štampan na Cetinju 1495. godine, a na drugim knjigama nema tog podatka).
– Godine 1496. turski sultan je postavio ultimatum knezu Đurađu da mu se preda i pokori ili da u roku od tri dana napusti zemlju – priča dalje istoričar Vukić. – On je izabrao ovo drugo, izbjegao je i otišao u Veneciju. Pokušavao je tamo bezuspješno da nagovori Venecijance da povedu sveti rat protivu Turaka; u Milanu se, koliko se zna, sreo i sa tadašnjim francuskim kraljem Karlom Osmim, pokušao je i njega nagovoriti da zapadnoevropske sile povedu rat protiv turskih osvajača koji su zaposjeli Balkan, kontaktirao je i napuljskog kralja sa istim ciljem, ali je sve bilo uzaludno – zapadnim suverenima se nije ratovalo i išlo u potpuno neizvjesne sukobe sa moćnim Otomanskim carstvom.
Očigledno razočaran takvim odnosom zapadnoevropskih krunisanih glava, Đurađ se spakovao i otišao pravo na noge turskom sultanu. On ga je lijepo dočekao, dao mu i jedan posjed, timar, negdje u Anadoliji, odnosno u azijskom dijelu Turske, gdje se on posljednji put spominje 1503. godine – ne zna se ni kad je umro ni gdje je sahranjen…
Makarije
Što se tiče štampara, jeromonaha Makarija, on je, kako kaže Predrag Vukić, pouzdano se zna, napustio Cetinje 1496. godine i stanio se u kneževini Vlaškoj u zapadnom dijelu današnje Rumunije. Tu je u manastiru Dealo blizu Trgovišta, tadašnje vlaške prestonice, formirao novu štampariju. Bila je to prva rumunska štamparija koja je na ćiriličnom pismu štampala prve bogoslužbene knjige, opet Oktoih i još neke. Radila je pet godina, od 1507–1512. Makarije odatle odlazi na Svetu Goru, u manastir Hilandar, i on će vremenom postati i iguman tog manastira. Poslednji put on se, kao iguman Hilandara, spominje 1526. godine.
Sjutra: POVEO VOJSKU NA BRATA
Izvor: Dan
Vezane vijesti:
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju I
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju II
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju III
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju V
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VI
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VII
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VIII
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju IX
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju X
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju XI
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju XII