Грчка влада нашла се на удару због свог односа према Понтиjском геноциду, након коментара министра образовања и сазнања да се у грчким средњим школама више не учи о овом геноциду.
Посланик Нове демократиjе Милтиадис Варвициотис покренуо jе, пред грчким парламентом, у сриjеду питање одсуства геноцида из школског програма. Он jе подсjетио на министарску одлуку коjу jе у jуну обjавио бивши министар образовања и актуелни министар културе Аристидис Мпалтас. Овом одлуком jе тема jелинизма на Црном Мору у периоду 19. и 20. виjека уклоњена из школског програма. Понт се налази на jужноj обали Црног Мора.
Понтиjски геноцид се одиграо између 1913. и 1923. године, када су турске трупе разним методама, укључуjући изгладњивање и депортациjе маршевима смрти, убиле око 350 000 људи.
Грчки министар образовања Никос Филис у понедељак jе изразио своjе мишљење да, на основу научног значења риjечи геноцид, систематско уништење коjе су починиле турске трупе не представља геноцид. Министар jе позвао на разликовање између термина „крваво етничко чишћење и геноцид“.
Ово jе изазвало бурну реакциjу опозиционих партиjа, као и реакциjу Независних Грка, коалиционог партнера владаjуће партиjе СИРИЗА, коjи су критиковали министрове коментаре. Опозициjа jе тражила да се Филис уклони са министарског положаjа.
Грчки парламент jе 1994. званично признао Понтиjски геноцид, а у септембру 2014. jе усвоjен закон коjим се порицање геноцида кажњава новчаном казном од 5000 до 20 000 евра, као и затворском казном. Казна за порицање геноцида у случаjу државних службеника износи од 10 000 до 25 000 евра.
Реагуjући на ове догађаjе, Пан-понтиjска Федерациjа Грчке jе позвала на демонстрациjе, истичући да се ради о протесту против Филисових коментара, као и против општег става грчких власти према понтиjским Грцима.
Са енглеског: Александар Орландић
(greece.greekreporter.com)
Извор: ПРАВОСЛАВНА МИТРОПОЛИЈА ЦРНОГОРСКО – ПРИМОРСКА
Везане виjести:
Патриjарх Иринеj: Још ниjе време за посету папе
Иринеj: Не примаjте Косово у Унеско
Патриjарх Иринеj: Разговараћу о проблемима Републике Српске