Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović juče je izjavila da kanonizacija Alojzija Stepinca nije uperena protiv nijednog naroda, a posebno ne protiv srpskog naroda
Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je danas da kanonizacija Alojzija Stepinca nije uperena protiv nijednog naroda, a posebno ne protiv srpskog naroda.
U razgovoru s vaseljenskim patrijarhom Vartolomejom koji boravi u Zagrebu, Grabar-Kitarović je izrazila poštovanje prema svim žrtvama i osudila bilo kakve pokušaje revizionizma, ali i istakla važnost kanonizacije kardinala Alojzija Stepinca, navedeno je u saopštenju.
„Treba učiti od istorije, ali gledati u budućnost i zato nisu dobre manipulacije s brojkama žrtava koje su se i danas mogle čuti u Jasenovcu“, rekla je Grabar-Kitarović u razgovoru s vaseljenskim patrijarhom, navodi se u saopštenju pres službe hrvatske predsednice.
Grabar-Kitarović i vaseljenski patrijarh, kako se u saopštenju dodaje, složili su se o važnosti dijaloga kao načina za rešavanje problema i sukoba, kao izbegavanja ratova i krvoprolića.
„Posebno su naglasili važnost međuverskog dijaloga u vreme kada smo suočeni s rastućim ekstremizmom, radikalizmom i iskrivljavanjem vere“, navodi se u saopštenju i dodaje da je vaseljenski patrijarh uputio Hrvatskoj najbolje želje i blagoslov za mir, stabilnost i blagostanje.
Patrijarh vaseljenski Vartolomej i srpski patrijarh Irinej služili su danas, drugog dana posete Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Hrvatskoj, liturgiju stradalima u ustaškom logoru Jasenovac i posetili spomen područje logora.
Na liturgiji u pravoslavnoj crkvi u Jasenovcu Vartolomej je rekao da su drevni srpski pravoslavci i jasenovački novomučenici heroji i sveci celoga pravoslavlja.
On je rekao da je u Jasenovcu stradalo na stotine hiljada njegove pravoslavne braće i pozvao vernike da nikad ne zaborave svoje mučenike, koji ne mogu da budu povod za osvetu nego za mir, prenela je Hina uz navođenje da je liturgija počela isticanjem 700.000 srpskih žrtava u logoru Jasenovac.
Koncentracioni logor Jasenovac formiran tokom Drugog svetskog rata kao mesto zatvaranja, prisilnog rada i likvidacija prvenstveno Srba, Jevreja, Roma, ali i Hrvata i drugih u cilju stvaranja etnički čiste teritorije kvislinške Nezavisne države Hrvatske.
U tom logoru, ljudi su ubijani od avgusta 1941. do 22. aprila 1945, zbog svoje verske, nacionalne ili ideološke pripadnosti. U spomen području Jasenovac dosad je poimenice pobrojano oko 83.145 žrtava.
(Beta)
Izvor: NOVOSTI
Vezane vijesti:
Orešković: Bitno da se kanonizacija Stepinca što pre završi
Raković: Kanonizacija Stepinca put do relativizacije istorije
Patrijarh Irinej pisao papi zbog kanonizacije Stepinca …
Papa Franjo lično zaustavio kanonizaciju Stepinca | Jadovno …