Грчка не одустаје од захтева да јој Немачка исплати око 270 милијарди евра ратне одштете због злочина који су нацисти починили у Другом светском рату. Са друге стране, у Немачкој не желе ни да чују за такву могућност. Док из Берлина лупају рецке колико су милиона Грчкој већ дали од почетка кризе у тој земљи, из Атине најављују да су спремни да ураде све што је потребно да би наплатили ратну одштету.
– Грчки народ неће заборавити клања и ратне злочине нациста и захтевамо конкретно признање од немачке владе. Грчка ће урадити све што је потребно, првенствено на дипломатском, а ако буде потребно и на правном нивоу. Први пут имамо националну стратегију да се подржи захтев Атине упркос категоричном одбијању Берлина – био је оштар Алексис Ципрас прошле недеље током комеморације жртвама масакра у Комену где је убијено 317 цивила 1943. године.
Цифра од 269,9 милијарди коју Грчка потражује на име ратне одштете усвојена је у јулу у грчком парламенту на седници о питању немачке ратне одштете. Грчка влада је половином 2015. године помињала 278,7 милијарде евра.
Да ли питање ратне одштете може да наруши односе Берлина и Атине више од 70 година од завршетака рата и то у тренутку када опстанак грчке економије у великој мери зависи од Немачке?
Портпарол немачке Владе Штефан Зајберт рекао је данас да је став Берлина веома јасан што се тиче репарација и да је то питање решено и правно и политички.
Политички коментатор из Берлина Еике Хамер у разговору за „Раша тудеј“ каже да неће бити могуће „да једна страна старим причама уцењује други страну да треба да јој да толико и толико новца“.
– Тешко да постоји земља које је добила више новца од Немачке него што је то Грчка. Шездесетих година прошлог века Немачка већ платила 115 милиона немачких марака као одштету Грчкој. Ми смо другови у ЕУ, сулудо је да се захтевају такве ствари – каже Хамер.
Са друге стране, у Атини, сасвим очекивано супротан став.
– Грчка је потпуно уништена током нацистичке окупације. Што се тиче новца који је исплаћен шездесетих, то је само делић оног што је тебало да јој буде исплаћено – каже Марина Прентоулис, чланица Сиризе за „Раша тудеј“.
Питање те одштете покренуто је поново од 2010. године у Грчкој, а последњих неколико месеци све гласније и све чешће о томе говори Алексис Ципрас. У причу су се укључили и медији, готово јасно заузимајући страну. Немачки медији, али и велики број европских наглашава да то Грчка све агресивније инсистира на ратној одштети од Немаца заправо има везе са економском ситуацијом у Грчкој и да оно што Атина сада ради је покушај да ратним злочинима компензује огромен дугове које има. Грчка јавност, ипак, мисли другачије. Медији углавном подржавају Ципраса и наглашавају да је на њему сада „историјска одговорност“.
Аутор: Милица Бајић
Извор: БЛИЦ
Везане вијести:
„Немци, платићете ратну одштету кад-тад“
Роми из Србије траже одштету за Холокауст