arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Dvadeset četiri godine od stradanja Srba u Bukovcu

Ispred spomenika u Bukovcu kod Brčkog danas je služen parastos za 27 mještana, uglavnom civila koji su stradali prilikom napada pripadnika takozvane Armije BiH na ovo selo prije 24 godine.

Brčko - parastos za 27 poginulih civila koji su stradali prilikom napada tzv. Armije BiH  Foto: SRNA
Brčko – parastos za 27 poginulih civila
koji su stradali prilikom napada tzv.
Armije BiH  Foto: SRNA

Kompletno stanovništvo iz ovog sela, koje je napadnuto 11. septembra 1992. godine, odvedeno je u logore za Srbe.

Parastos je danas služen i za 59 žrtava iz Drugog svjetskog rata i za četiri Bukovčana poginula u Prvom svjetskom ratu.

Protonamjesnik Nikola Lukić istakao je u obraćanju okupljenima da se i dalje čeka da bude zadovoljena ovozemaljska pravda.

„Božija pravda sigurno će biti zadovoljena. Ovi mučenici položili su živote po ugledu na Hrista i njegove sljedbenike, poput Jovan Krstitelja čije ime danas slavimo. Njihove žrtve treba da nam služe i kao primjer i kao opomena. Krajnje je vrijeme da se uzmemo u pamet“, rekao je Lukić.

Među okupljenima ispred spomenika bila je i osamdesettrogodišnja Bosiljka Bajić kojoj su zločinci ubili sina jedinca Danila.

Ratni vojni invalid Rado Purić ispričao je Srni da mještane Bukovca, čija su imena ispisana na spomeniku, nikada neće zaboraviti, te će i buduća pokoljenja znati da cijene i poštuju njihove žrtve.

„Oni su najzaslužniji za naše postojanje. Ostaće vječni ponos sela. Nažalost, još nema volje, ni nekog mehanizma da se imena počinilaca zločina javno saopšte i da zlikovci budu procesuirani“, kaže Purić.

Prema njegovim riječima, među 27 žrtava iz proteklog rata samo je osam stradalo u borbi, a ostali su mučki ubijeni. „To je ratni zločin“, rekao je Purić.

Parastosu kod spomenika, koji se nalazi u porti hrama, prisustvovali su brojni stanovnici Bukovca i okolnih sela, te predstavnici Srba u brčanskoj zakonodavnoj i izvršnoj vlasti.

Vijence i cvijeće položili su članovi porodica poginulih, predstavnici udruženja koja okupljaju boračku populaciju, ratne vojne invalide, nestale i zarobljene, kao i članovi rukovodstava srpskih političkih partija u Brčkom.

Izvor: SRNA

 

NAJNOVIJE VIJESTI

Pad Jugoslavije

Početkom 1941. još se ništa nije bilo promijenilo u našem svakodnevnom životu. Ja

Udaja

Oženili smo se 2. rujna 1940. godine. Fritz je bio isto tako skroman

Rat

Krajem semestra u Pariz su došli moji roditelji i Mira. Tata je produžio

Pariz

Koliko god mi je bilo teško ostaviti Fritza, moram priznati da mi je

Fritz

No sudbina je promijenila tijek ovih događaja. Otputovala sam, doduše, u Pariz, ali

Matura

Čak i najboljim đacima škola je uvijek pomalo “teret”, pogotovo ambicioznijima u koje

Mladost

Sve u svemu, imale smo sretno djetinjstvo, okružene ljubavlju i brigom, a standard

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​