fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Dvadeset četiri godine od stradanja Srba u Bukovcu

Ispred spomenika u Bukovcu kod Brčkog danas je služen parastos za 27 mještana, uglavnom civila koji su stradali prilikom napada pripadnika takozvane Armije BiH na ovo selo prije 24 godine.

Brčko - parastos za 27 poginulih civila koji su stradali prilikom napada tzv. Armije BiH  Foto: SRNA
Brčko – parastos za 27 poginulih civila
koji su stradali prilikom napada tzv.
Armije BiH  Foto: SRNA

Kompletno stanovništvo iz ovog sela, koje je napadnuto 11. septembra 1992. godine, odvedeno je u logore za Srbe.

Parastos je danas služen i za 59 žrtava iz Drugog svjetskog rata i za četiri Bukovčana poginula u Prvom svjetskom ratu.

Protonamjesnik Nikola Lukić istakao je u obraćanju okupljenima da se i dalje čeka da bude zadovoljena ovozemaljska pravda.

„Božija pravda sigurno će biti zadovoljena. Ovi mučenici položili su živote po ugledu na Hrista i njegove sljedbenike, poput Jovan Krstitelja čije ime danas slavimo. Njihove žrtve treba da nam služe i kao primjer i kao opomena. Krajnje je vrijeme da se uzmemo u pamet“, rekao je Lukić.

Među okupljenima ispred spomenika bila je i osamdesettrogodišnja Bosiljka Bajić kojoj su zločinci ubili sina jedinca Danila.

Ratni vojni invalid Rado Purić ispričao je Srni da mještane Bukovca, čija su imena ispisana na spomeniku, nikada neće zaboraviti, te će i buduća pokoljenja znati da cijene i poštuju njihove žrtve.

„Oni su najzaslužniji za naše postojanje. Ostaće vječni ponos sela. Nažalost, još nema volje, ni nekog mehanizma da se imena počinilaca zločina javno saopšte i da zlikovci budu procesuirani“, kaže Purić.

Prema njegovim riječima, među 27 žrtava iz proteklog rata samo je osam stradalo u borbi, a ostali su mučki ubijeni. „To je ratni zločin“, rekao je Purić.

Parastosu kod spomenika, koji se nalazi u porti hrama, prisustvovali su brojni stanovnici Bukovca i okolnih sela, te predstavnici Srba u brčanskoj zakonodavnoj i izvršnoj vlasti.

Vijence i cvijeće položili su članovi porodica poginulih, predstavnici udruženja koja okupljaju boračku populaciju, ratne vojne invalide, nestale i zarobljene, kao i članovi rukovodstava srpskih političkih partija u Brčkom.

Izvor: SRNA

 

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: